Reklama
Rozwiń

Wzburzenie i desperacja nie tłumaczą pochopnej decyzji radnego o zrzeczeniu się mandatu - wyrok WSA

Radny, jako reprezentant społeczności lokalnej powinien zdawać sobie sprawę z wagi złożonego oświadczenia o zrzeczeniu się mandatu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Publikacja: 18.05.2020 17:00

Wzburzenie i desperacja nie tłumaczą pochopnej decyzji radnego o zrzeczeniu się mandatu - wyrok WSA

Foto: AdobeStock

W grudniu 2019 r. radny Rafał F. (imię fikcyjne) skierował do przewodniczącego rady gminy pismo, w którym oświadczył, że zrzeka się mandatu radnego. Jeszcze w tym samym miesiącu komisarz wyborczy wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatu z powodu pisemnego zrzeczenia się go.

Rafał F. szybko zmienił jednak zdanie. W styczniu złożył skargę na postanowienie komisarza wyborczego. W uzasadnieniu wskazał, że decyzję o rezygnacji podjął w momencie silnego wzburzenia i desperacji w stosunku do wójt gminy. Jak wyjaśnił, stosunek pani wójt do radnych jest arogancki, wręcz obraźliwy. Za przykład podał używanie w stosunku do radnych, którzy nie zawsze zgadzają się z jej decyzjami słów: "zamknij mordę". Podnosił także, że wójt wymaga absolutnego poddaństwa i poparcia w stosunku do swoich decyzji. Nie liczy się z odmiennym zdaniem inaczej myślących radnych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Czy "era papierowa" w urzędach się kończy?
Administracja
EZD w administracji – jak prowadzić elektroniczną dokumentację?
Administracja
Jaka stawka VAT za udostępnianie boiska stadionu miejskiego?
Administracja
Zakup usługi analitycznej z zagranicy a podatek u źródła
Administracja
Czy za częstszy odbiór szkła i papieru gmina może żądać opłaty dodatkowej?