Jak rozliczyć wspólną inwestycję budowlaną

W finansowaniu budowy środka trwałego udział mogą brać, obok inwestora głównego, również inni współinwestorzy, których uczestnictwo w tym procesie trzeba odpowiednio ująć w ewidencji księgowej.

Publikacja: 11.05.2021 16:15

Jak rozliczyć wspólną inwestycję budowlaną

Foto: AdobeStock

Zgodnie z art. 647 k.c., przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Inwestor jest jednym – obok inspektora nadzoru inwestorskiego, projektanta i kierownika budowy (robót) – z uczestników procesu budowlanego, do obowiązków którego należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie: opracowania projektu budowlanego, objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy, opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz wykonania i odbioru robót budowlanych (art. 17 pkt 1 i art. 18 ust. 1 pkt 1-4 prawa budowlanego).

Pozostało 82% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Teresa Siudem: Jesteś podwykonawcą? Zadbaj o swoje interesy
Biznes
Podwykonawca został bez zapłaty. Mógł tego uniknąć
Biznes
Czy fundacja w Liechtensteinie ochroni majątek przed egzekucją?
Biznes
Wezwania i oferty nabycia akcji spółki publicznej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Zarządzanie łańcuchami dostaw – nowe wyzwania dla firm