Inwentaryzacja ciągła zapasów

Gorący okres zamykania ksiąg rachunkowych mamy w większości za sobą. W czasie pandemii Covid-19 jednym z dużych wyzwań często była inwentaryzacja. Teraz jest dobry moment na rozważenie usprawnień w tym obszarze.

Publikacja: 13.04.2021 18:00

Inwentaryzacja ciągła zapasów

Foto: Adobe Stock

Inwentaryzacja zapasów to proces, który przeprowadzany jest zwykle pod koniec roku obrotowego. Zgodnie z art. 26 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), inwentaryzacja dokonywana jest najczęściej w okresie pomiędzy trzecim miesiącem przed końcem roku obrotowego a 15 dniem po końcu tego roku, do kiedy to musi zostać rozliczona w księgach. Warto jednak zauważyć, że nie jest to jedyna możliwość sprostania wymogowi ustawowemu. W ostatnich latach coraz częściej spółki decydują się na tzw. inwentaryzację ciągłą, to jest inwentaryzację podzieloną na wiele drobnych liczeń i trwającą najczęściej cały rok. Rozwiązanie takie dopuszcza art. 26 ust. 3 pkt 2 uor, który dla zapasów znajdujących się w strzeżonych składowiskach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową wyznacza minimalną częstotliwość inwentaryzacji raz w ciągu 2 lat. Przy obecnym zaawansowaniu systemów magazynowych oraz praktyce gospodarczej utrzymywania zapasów w miejscach strzeżonych, większość spółek spełnia te warunki. Warto więc przeanalizować czy i jak można w naszej spółce wprowadzić to rozwiązanie.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Wspólnik przejmuje kontrolę nad spółką
Biznes
Oszukańcze sposoby na marginalizowanie wspólnika. Jak nie stracić kontroli nad firmą?
Biznes
Odpowiedzialność osób reprezentujących fundację rodzinną w organizacji
Biznes
Kilka sposobów na biznes z podmiotem publicznym
Biznes
Jakie postępowanie restrukturyzacyjne wybrać? Na co zwrócić uwagę?