Aktualizacja: 13.04.2021 15:26 Publikacja: 13.04.2021 18:00
Foto: Adobe Stock
Inwentaryzacja zapasów to proces, który przeprowadzany jest zwykle pod koniec roku obrotowego. Zgodnie z art. 26 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), inwentaryzacja dokonywana jest najczęściej w okresie pomiędzy trzecim miesiącem przed końcem roku obrotowego a 15 dniem po końcu tego roku, do kiedy to musi zostać rozliczona w księgach. Warto jednak zauważyć, że nie jest to jedyna możliwość sprostania wymogowi ustawowemu. W ostatnich latach coraz częściej spółki decydują się na tzw. inwentaryzację ciągłą, to jest inwentaryzację podzieloną na wiele drobnych liczeń i trwającą najczęściej cały rok. Rozwiązanie takie dopuszcza art. 26 ust. 3 pkt 2 uor, który dla zapasów znajdujących się w strzeżonych składowiskach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową wyznacza minimalną częstotliwość inwentaryzacji raz w ciągu 2 lat. Przy obecnym zaawansowaniu systemów magazynowych oraz praktyce gospodarczej utrzymywania zapasów w miejscach strzeżonych, większość spółek spełnia te warunki. Warto więc przeanalizować czy i jak można w naszej spółce wprowadzić to rozwiązanie.
Prowadząc biznes w formie spółki, trzeba przygotować się na różne scenariusze. Wspólnicy mogą dążyć do przejęcia kontroli nad spółką, stosując nieuczciwe triki.
Konflikty w spółkach są nieodzownym elementem ich funkcjonowania. W sytuacjach spornych wspólnicy lub akcjonariusze powinni zachować czujność, bo chwila nieuwagi może ich słono kosztować. Nieuczciwi wspólnicy mogą wykorzystać nadarzającą się okazję do pozbawienia swoich przeciwników pozycji w spółce, a skutki tych działań mogą być niekiedy trudne do odwrócenia.
Działanie w imieniu fundacji rodzinnej w organizacji, podobnie jak spółki z o.o. w organizacji, wiąże się z odpowiedzialnością osób reprezentujących te podmioty. Na czym ona polega oraz jak można ją ograniczyć?
Przedsiębiorcy, dążąc do dywersyfikacji swoich przychodów, zazwyczaj podejmują współpracę z sektorem prywatnym. Nie dostrzegają często potencjału, który leży w różnych formach współpracy z sektorem publicznym. Tymczasem, styk biznesu i sfery publicznej to znacznie więcej niż zamówienia publiczne.
Postępowanie o zatwierdzenie układu pozwala dłużnikowi na szybkie działanie, zasadniczo blokując wierzycieli w prowadzeniu czynności egzekucyjnych, a przy tym chroni kluczowe umowy. Ale czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Odszkodowanie za zniszczony towar trzeba zaksięgować w podatkowej księdze. Nie trzeba w niej natomiast wpisywać kwot otrzymanych za rozbity samochód ciężarowy oraz naczepę i wydatkowanych na naprawę lub zakup nowych takich samych środków trwałych.
Zarówno niewielkie firmy z grupy MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa oraz międzynarodowe korporacje są zobowiązane dbać o dokumenty księgowe, w szczególności nadzorować, aby były prawidłowo przechowywane.
Na przełomie roku przedsiębiorcy mają do wykonania wiele zadań, przede wszystkim księgowych. Jest to także czas na podsumowania i na podjęcie działań, które mogą usprawnić funkcjonowanie firmy.
W przyszłym roku dodatek podatkowo-rachunkowy zmieni tytuł i pojawią się w nim nowe stałe rubryki, m.in. poradnik dla biur rachunkowych, poradnik dla małej firmy oraz porady ekspertów.
Procedura ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości obejmuje m.in. ustalenie takiego odpisu w odniesieniu do aktywów wypracowujących korzyści ekonomiczne pojedynczo.
Nowe obowiązki dotyczące prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich organowi podatkowemu w formie plików elektronicznych (JPK) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. i na początek obejmą największych podatników CIT.
Firma audytorska oraz badana jednostka mają ten sam cel – sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z przepisami i wydanie sprawozdania z badania zawierającego opinię bez zastrzeżeń. Zgodna współpraca pozwoli ten cel osiągnąć.
Jednym z warunków prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego jest potwierdzenie, że transakcje odbywają się na warunkach rynkowych. Aby móc złożyć taką deklarację, należy wcześniej przygotować rzetelną analizę porównawczą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas