Reklama
Rozwiń

Odpracowanie wyjścia prywatnego w inny dzień niż wolna sobota

Planując odrobienie zwolnienia pracownika na załatwienie sprawy osobistej, trzeba uważać, by nie naruszyć zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, ale też minimalnego odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Publikacja: 27.02.2024 02:00

Odpracowanie wyjścia prywatnego w inny dzień niż wolna sobota

Foto: adobe stock

Często sprawy związane z życiem prywatnym pracownika wymagają załatwiania ich w godzinach pracy. Zamiast korzystać wówczas z urlopu wypoczynkowego czy bezpłatnego, pracownicy mogą wnioskować o zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Ta możliwość nie wzbudza kontrowersji od 2013 r., kiedy to do kodeksu pracy dodano art. 151 § 21 stanowiący, że czas odpracowania takich nieobecności nie stanowi nadgodzin. Przepis zastrzega przy tym, że zwolnienia udziela się na pisemny wniosek pracownika, a czas odpracowania wyjścia prywatnego nie może powodować naruszenia jedenastogodzinnego odpoczynku dobowego ani nieprzerwanego trzydziestopięciogodzinnego odpoczynku tygodniowego.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Alkomat przy wejściu do pracy?
Biznes
Czy wciąż możliwy jest outsourcing cudzoziemca
Biznes
Fundacja rodzinna a działalność gospodarcza – granice zwolnienia z CIT
Biznes
Kidinfluencerzy – mali twórcy, wielki biznes dzieci (dorosłych?)