Aktualizacja: 24.03.2025 13:49 Publikacja: 12.03.2024 02:00
Foto: Adobe Stock
Do końca 2021 r. wszyscy podatnicy PIT płacili zryczałtowaną składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. podstawy wymiaru, ale większość tej kwoty (7,75 proc. podstawy wymiaru) mogli odliczyć od podatku dochodowego. Zasada ta dotyczyła nie tylko przedsiębiorców, ale także pracowników na etacie i emerytów. Wszystko zmieniło się po wejściu w życie Polskiego Ładu. Składka u przedsiębiorców zależy od formy opodatkowania, a poza tym – też w zależności od formy opodatkowania – nie można już jej w ogóle odliczyć (przedsiębiorcy na skali) albo odliczenie to jest dużo niższe niż przed 2022 r. Oznacza to, że mimo zapowiedzi obniżenia podatków dzięki PŁ obciążenia przedsiębiorców są w większości przypadków wyższe niż przed reformą, niektórzy płacą nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie. Składka ta stała się tak naprawdę kolejnym podatkiem. Przedsiębiorcy zwracali uwagę, że wysokość i sposób rozliczania składki zdrowotnej to dla nich realny problem, bo składka w obecnym kształcie jest nieproporcjonalnie wysoka. Nic dziwnego, że jej obniżenie było jednym z tematów w ubiegłorocznej kampanii wyborczej, a wprowadzenie zmian w tym zakresie zostało obiecane podatnikom przez partie obecnie rządzące.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń. Ci, którzy zarejestrowali działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym, muszą to uczynić już od 1 kwietnia 2025 roku.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Ustawa o fundacji prywatnej została uchwalona w celu zapewnienia obywatelom Austrii ochrony majątku oraz jego wielopokoleniowego planowania. Zyskała jednak również popularność wśród zagranicznych inwestorów.
Ustawa implementująca w Polsce Dyrektywę CSRD weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Celem dyrektywy jest wspieranie transformacji ekologicznej oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Gospodarka nadal odczuwa skutki pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Wydarzenia te utrudniły działalność wielu branż i realizację umów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy i kiedy można dokonać zmiany umowy?
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Badania wskazują, że aż 75 proc. ludzi nie lubi poniedziałków, a jednym z najważniejszych powodów, które o tym decydują, jest niechęć do wykonywanej pracy. Jak znaleźć aktywność zawodową, która nie będzie wywoływała tych negatywnych emocji, mówi Krzysztofa Urbanek, certyfikowana trenerka Instytutu Gallupa® i facylitatorka.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
Firmy, które spełniły ustawowe warunki, mają czas na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. do końca marca. Dostały więc na to dwa miesiące więcej niż zwykle.
Firmy powinny zweryfikować, czy wśród ich pracowników znajdują się żołnierze WOT lub aktywnej rezerwy. Od 2025 r. obowiązuje bowiem nowa ulga podatkowa w PIT i CIT na zatrudnienie tych niezawodowych żołnierzy.
Opłaty dodatkowe związane z zakupem kompleksowej usługi spedycyjnej realizowanej przez kontrahenta zagranicznego przy użyciu kontenerów nie są opłatą za użytkowanie urządzenia przemysłowego i nie są objęte podatkiem u źródła.
Dwóch na trzech pracowników deklaruje, że w ich firmie funkcjonuje system premiowy, który nie zawsze uważają za sprawiedliwy. Tym bardziej że wielu pracodawców stosuje premie uznaniowe.
Sprzedaż niezabudowanego gruntu, który stanowi teren budowlany należy opodatkować 23-proc. stawką VAT.
Krajowy podatek minimalny to nowy rodzaj obciążenia dla podatników CIT. O nowych regulacjach muszą pamiętać również ci podatnicy, którzy prowadzą działalność poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas