Julita Karaś-Gasparska: Składka zdrowotna – nie tak miało być

Przedsiębiorcy czekają na zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej. Obecne propozycje idą jednak w inną stronę, niż obiecano to przed wyborami.

Publikacja: 12.03.2024 02:00

Julita Karaś-Gasparska: Składka zdrowotna – nie tak miało być

Foto: Adobe Stock

Do końca 2021 r. wszyscy podatnicy PIT płacili zryczałtowaną składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. podstawy wymiaru, ale większość tej kwoty (7,75 proc. podstawy wymiaru) mogli odliczyć od podatku dochodowego. Zasada ta dotyczyła nie tylko przedsiębiorców, ale także pracowników na etacie i emerytów. Wszystko zmieniło się po wejściu w życie Polskiego Ładu. Składka u przedsiębiorców zależy od formy opodatkowania, a poza tym – też w zależności od formy opodatkowania – nie można już jej w ogóle odliczyć (przedsiębiorcy na skali) albo odliczenie to jest dużo niższe niż przed 2022 r. Oznacza to, że mimo zapowiedzi obniżenia podatków dzięki PŁ obciążenia przedsiębiorców są w większości przypadków wyższe niż przed reformą, niektórzy płacą nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie. Składka ta stała się tak naprawdę kolejnym podatkiem. Przedsiębiorcy zwracali uwagę, że wysokość i sposób rozliczania składki zdrowotnej to dla nich realny problem, bo składka w obecnym kształcie jest nieproporcjonalnie wysoka. Nic dziwnego, że jej obniżenie było jednym z tematów w ubiegłorocznej kampanii wyborczej, a wprowadzenie zmian w tym zakresie zostało obiecane podatnikom przez partie obecnie rządzące.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm