Aktualizacja: 22.03.2025 22:58 Publikacja: 10.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
W biznesie zdarzają się różne sytuacje. Konkurencyjna firma, by wyeliminować nas z rynku, może np. przeprowadzić w mediach społecznościowych kampanię, opartą na pomówieniach, oszczerstwach (tzw. czarny PR). W takiej sytuacji przedsiębiorca może bronić się na dwa sposoby: na drodze cywilnoprawnej i drodze karnej. Jeśli wybierze drogę cywilnoprawną, może m.in. żądać przeprosin, zapłaty zadośćuczynienia, wpłaty określonej kwoty na wskazany cel społeczny.
By skierować pozew do sądu przeciwko sprawcy, musi jednak wiedzieć, kim on jest. Tymczasem posty zamieszczane w internecie zazwyczaj są anonimowe, a administratorzy stron internetowych niechętnie podają adres IP komputera osoby, która zamieściła wpis. Wówczas, by ustalić sprawcę pozostaje ścieżka karna, której podstawą jest art. 212 kodeksu karnego. Organy ścigania, po wszczęciu postępowania na wniosek pokrzywdzonego, mają więcej możliwości dotarcia do osoby, która takie posty zamieściła. Są jednak plany, o czym niedawno informował minister sprawiedliwości Adam Bodnar, usunięcia art. 212 z kodeksu karnego. A to dlatego, że wykorzystywany jest jako „straszak” na dziennikarzy, by zniechęcić ich do poruszania „niewygodnych” tematów. Wyzwaniem będzie zatem znalezienie takiego rozwiązania, które nie utrudni pracy dziennikarzom, a jednocześnie zapewni dochodzenie praw podmiotom, w które wymierzony jest hejterski atak.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń. Ci, którzy zarejestrowali działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym, muszą to uczynić już od 1 kwietnia 2025 roku.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Ustawa o fundacji prywatnej została uchwalona w celu zapewnienia obywatelom Austrii ochrony majątku oraz jego wielopokoleniowego planowania. Zyskała jednak również popularność wśród zagranicznych inwestorów.
Ustawa implementująca w Polsce Dyrektywę CSRD weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Celem dyrektywy jest wspieranie transformacji ekologicznej oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Gospodarka nadal odczuwa skutki pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Wydarzenia te utrudniły działalność wielu branż i realizację umów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy i kiedy można dokonać zmiany umowy?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Prezydent Donald Trump przyznał firmie Boeing ogromny kontrakt na budowę najbardziej zaawansowanego myśliwca stealth na świecie. Ale nie tylko Amerykanie pracują nad takimi samolotami.
Na jednym z serwisów hakerzy wystawili na sprzedaż dane prawie 25 mln klientów Empiku. Firma potwierdza, że do ataku doszło i walczy z jego skutkami.
AI potrafi podawać błędne informacje, ale czasem ma to dramatyczne skutki. Teraz wszelkie granice już przekroczono i europejska organizacja walcząca o cyfrowe prawa obywateli wytacza armaty wobec twórcy sztucznej inteligencji, firmy OpenAI.
Mamy w Polsce ogromną liczbę talentów w obszarze IT. To tutaj pracują świetne programistki i programiści. Jednak w skali całego społeczeństwa mamy zadanie domowe do wykonania - mówi Łukasz Foks, dyrektor ds. inicjatywy Microsoft AI Skills.
W piątek były wicepremier i minister obrony narodowej w rządzie Zjednoczonej Prawicy Mariusz Błaszczak usłyszał w prokuraturze zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z odtajnieniem części dokumentu planu użycia Sił Zbrojnych RP „Warta".
Młoda kobieta została zatrzymana przez ochronę w Lidlu za rzekomą kradzież croissanta. Pomyliła rogaliki przy płatności w kasie samoobsługowej. – Nie ma tu mowy o przestępstwie, to zwykła pomyłka – komentuje prof. Mikołaj Małecki.
Pekin ma być już o krok przed Waszyngtonem w rozwoju kolejnej generacji dronów stealth. Latają trzy razy dłużej, zużywając o połowę mniej energii niż amerykańscy rywale.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas