Aktualizacja: 24.11.2024 20:13 Publikacja: 10.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
W biznesie zdarzają się różne sytuacje. Konkurencyjna firma, by wyeliminować nas z rynku, może np. przeprowadzić w mediach społecznościowych kampanię, opartą na pomówieniach, oszczerstwach (tzw. czarny PR). W takiej sytuacji przedsiębiorca może bronić się na dwa sposoby: na drodze cywilnoprawnej i drodze karnej. Jeśli wybierze drogę cywilnoprawną, może m.in. żądać przeprosin, zapłaty zadośćuczynienia, wpłaty określonej kwoty na wskazany cel społeczny.
By skierować pozew do sądu przeciwko sprawcy, musi jednak wiedzieć, kim on jest. Tymczasem posty zamieszczane w internecie zazwyczaj są anonimowe, a administratorzy stron internetowych niechętnie podają adres IP komputera osoby, która zamieściła wpis. Wówczas, by ustalić sprawcę pozostaje ścieżka karna, której podstawą jest art. 212 kodeksu karnego. Organy ścigania, po wszczęciu postępowania na wniosek pokrzywdzonego, mają więcej możliwości dotarcia do osoby, która takie posty zamieściła. Są jednak plany, o czym niedawno informował minister sprawiedliwości Adam Bodnar, usunięcia art. 212 z kodeksu karnego. A to dlatego, że wykorzystywany jest jako „straszak” na dziennikarzy, by zniechęcić ich do poruszania „niewygodnych” tematów. Wyzwaniem będzie zatem znalezienie takiego rozwiązania, które nie utrudni pracy dziennikarzom, a jednocześnie zapewni dochodzenie praw podmiotom, w które wymierzony jest hejterski atak.
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CS3D) nakłada obowiązki, które wymagają od wskazanych przedsiębiorstw przeprowadzenia kompleksowej analizy swoich globalnych łańcuchów dostaw.
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
AI może mocno namieszać w wymiarze sprawiedliwości. Technologia ta ma bowiem olbrzymi potencjał, by wspomagać prawników, czy sędziów, a być może w przyszłości i wydawać wyroki.
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Akt o sztucznej inteligencji to pierwsza próba kompleksowego uregulowania AI na świecie. W jaki sposób unijne przepisy wpłyną na rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji w Europie i poza nią?
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała list gończy za jednym z 11 podejrzanych w sprawie nadzoruje śledztwo w sprawie zabójstwa w pustostanie przy ul. Grzybowskiej 71 na warszawskiej Woli w kwietniu 2024 r.
Podczas Kongresu Local SoMe’24 we Wrocławiu ogłoszeni zostaną 26 listopada laureaci Złotych Lajków. Nagrody są przyznawane corocznie przez Radę Programową Local SoMe oraz Związek Miast Polskich za najlepsze osiągnięcia miast i ich włodarzy w mediach społecznościowych.
W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok w sprawie o zabójstwo w 1992 r. byłego premiera z czasów PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony. Główny oskarżony - Robert S. - został uniewinniony, tak jak i dwaj oskarżeni o współudział - Dariusz S. oraz Marcin B.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas