Aktualizacja: 18.05.2021 11:25 Publikacja: 18.05.2021 17:45
Foto: tv.rp.pl
Od kilku miesięcy z mniejszym lub większym nasileniem trwa, wywołany przez środowisko doradców podatkowych, spór kompetencyjny między doradcami podatkowymi i księgowymi. Od początku mówi Pan, że jest zupełnie niepotrzebny i należałoby go jak najszybciej zakończyć.
Grupa przedstawicieli samorządu doradców podatkowych twierdzi, że tak naprawdę księgowy nie ma prawa świadczyć niektórych usług. Według mnie nie ma możliwości ich nieświadczenia, jeżeli dla zleceniodawcy prowadzi księgi... Obecnie księgowy to już nie jest przysłowiowy zarękawek sprzed 30 lat. Często osoby te posiadają dużą wiedzę, potrafią doradzać nie tylko w zakresie prowadzenia ksiąg, ale potrafią równie świetnie prognozować czy definiować ryzyka związane z prowadzeniem działalności. Praktyka gospodarcza pokazuje, że niektóre czynności – zastrzeżone do tej pory przepisami dla doradców podatkowych – są ściśle związane z prowadzeniem ksiąg i innymi usługami świadczonymi dla przedsiębiorców. Ustawa o doradztwie podatkowym 5 lipca tego roku będzie obchodziła swoje 25-lecie. Przez ćwierć wieku wiele się zmieniło, co nie znalazło odzwierciedlenia w nowelizacjach przepisów, regulujących zawód doradcy podatkowego. Realia wymagają, aby istniejące zapisy zostały przejrzane, dopasowane do obecnej rzeczywistości i zaktualizowane.
Prowadząc biznes w formie spółki, trzeba przygotować się na różne scenariusze. Wspólnicy mogą dążyć do przejęcia kontroli nad spółką, stosując nieuczciwe triki.
Konflikty w spółkach są nieodzownym elementem ich funkcjonowania. W sytuacjach spornych wspólnicy lub akcjonariusze powinni zachować czujność, bo chwila nieuwagi może ich słono kosztować. Nieuczciwi wspólnicy mogą wykorzystać nadarzającą się okazję do pozbawienia swoich przeciwników pozycji w spółce, a skutki tych działań mogą być niekiedy trudne do odwrócenia.
Działanie w imieniu fundacji rodzinnej w organizacji, podobnie jak spółki z o.o. w organizacji, wiąże się z odpowiedzialnością osób reprezentujących te podmioty. Na czym ona polega oraz jak można ją ograniczyć?
Przedsiębiorcy, dążąc do dywersyfikacji swoich przychodów, zazwyczaj podejmują współpracę z sektorem prywatnym. Nie dostrzegają często potencjału, który leży w różnych formach współpracy z sektorem publicznym. Tymczasem, styk biznesu i sfery publicznej to znacznie więcej niż zamówienia publiczne.
Postępowanie o zatwierdzenie układu pozwala dłużnikowi na szybkie działanie, zasadniczo blokując wierzycieli w prowadzeniu czynności egzekucyjnych, a przy tym chroni kluczowe umowy. Ale czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Na przełomie roku przedsiębiorcy mają do wykonania wiele zadań, przede wszystkim księgowych. Jest to także czas na podsumowania i na podjęcie działań, które mogą usprawnić funkcjonowanie firmy.
Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Jednocześnie rośnie liczba i złożoność umów cPPA/vPPA, co będzie stanowić coraz większe wyzwanie do ich prawidłowego ujęcia księgowego.
W przyszłym roku dodatek podatkowo-rachunkowy zmieni tytuł i pojawią się w nim nowe stałe rubryki, m.in. poradnik dla biur rachunkowych, poradnik dla małej firmy oraz porady ekspertów.
Rozliczanie kosztów pracowniczych na koniec roku to jeden z kluczowy elementów zamknięcia rocznego. Dział księgowości musi uwzględnić nie tylko standardowe wynagrodzenia, ale również premie, świadczenia dodatkowe i niewykorzystane urlopy.
Procedura ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości obejmuje m.in. ustalenie takiego odpisu w odniesieniu do aktywów wypracowujących korzyści ekonomiczne pojedynczo.
Raportowanie odpowiedzialnego rozwoju obejmie w przyszłym roku największe firmy, a potem będzie stopniowo rozszerzane.
Nowe obowiązki dotyczące prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich organowi podatkowemu w formie plików elektronicznych (JPK) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. i na początek obejmą największych podatników CIT.
Trudno obecnie jednoznacznie rozstrzygnąć, w którym roku po raz pierwszy podatek wyrównawczy powinien obciążyć wynik finansowy jednostki sporządzającej sprawozdania finansowe na podstawie ustawy o rachunkowości. Wątpliwości powstają też na tle stosowania zmienionego Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 12.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas