Fiskus błędnie ocenił skutki aportu kontraktu - wyrok WSA

Trójstronne porozumienie, w ramach którego leasingodawca i leasingobiorca wyrażą zgodę na przejęcie praw i obowiązków wynikających z umowy sprzed 2019 r. przez spółkę, z zastrzeżeniem, że nie stanowi ono odnowienia i zwolnienia z długu, nie powoduje utraty prawa do pełnych kosztów.

Publikacja: 17.11.2020 17:00

Fiskus błędnie ocenił skutki aportu kontraktu - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

W lutym 2020 r. podatniczka wystąpiła do fiskusa o wykładnię ustawy o PIT. Wyjaśniła, że jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki komandytowej. Prowadzi równolegle jednoosobową działalność. W skład jej przedsiębiorstwa wchodzą, m.in. także prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingu operacyjnego auta z grudnia 2018 r. Kobieta podkreśliła, że wartość pojazdu w dniu zawarcia umowy przewyższała 150 000 zł. Jej wątpliwości miały zaś związek z wniesieniem do spółki komandytowej aportem całego prowadzonego przez nią przedsiębiorstwa. W wyniku tego bowiem ogół praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu został przeniesiony na spółkę na podstawie art. 93a § 5 ordynacja podatkowa.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo