Fałszywe wezwania do zapłaty za rejestracje znaków towarowych

- Otrzymałem pismo z Urzędu Patentowego informujące o przyznaniu mi prawa ochronnego na znak towarowy i wzywające do uiszczenia opłaty w ciągu 7 dni. Byłem przekonany, że to oficjalne pismo i zapłaciłem wymieniona kwotę na wskazane konto. Po kilku tygodniach przyszło kolejne pismo z Urzędu, prawie identyczne. Okazało się, że zapłaciłem oszustom. Skąd mogli wiedzieć o moim zgłoszeniu i jak mam odzyskać stracone pieniądze – pyta pan Jerzy.

Aktualizacja: 16.02.2020 10:39 Publikacja: 16.02.2020 00:01

Fałszywe wezwania do zapłaty za rejestracje znaków towarowych

Foto: Adobe Stock

Od miesięcy przedsiębiorców nękają oszuści, wysyłający fałszywe zawiadomienia o zarejestrowaniu znaku towarowego czy nawet o przyznaniu ochrony patentowej na wynalazek. Pisma są łudząco podobne do urzędowych, mają sygnatury, pieczęć, podpisy i zawierają prawdziwe informacje o zgłoszeniu. Dane zgłaszających łatwo jest uzyskać, są publikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego wraz ze zgłoszonym znakiem towarowym. Wszystkie czynności rejestracyjne wykonywane przez UPRP odbywają się w określonych ramach czasowych. Oszuści orientują się w procedurach urzędowych i idealnie wybierają moment wysłania pisma tak, by zgłaszającemu wydawało się to wiarygodne. Szczególnie trudno odróżnić fałszywe pismo od prawdziwego, jeżeli samodzielnie zgłasza się swoje prawa własności przemysłowej do UPRP. Dlatego warto działać poprzez pełnomocników. Wtedy wiadomo, że Urząd całą korespondencję kieruje do pełnomocnika. Trzeba pamiętać, że opłaty urzędowe wnosi się na konto Urzędu Patentowego znajdujące się w NBP i na żadne inne. Ponadto opłatę za udzielenie prawa ochronnego wnosi się w terminie 3 miesięcy, a nie 7 dni.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Kiedy wspólnik traci kontrolę nad spółką
Biznes
Elektrownia jądrowa – projekt infrastrukturalny inny niż wszystkie
Biznes
Szkolenie przed założeniem firmy w kosztach PIT
Biznes
Czy zarząd może działać wbrew wspólnikom spółki z o.o.?
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Biznes
Opóźniasz zapłatę kontrahentowi? Grożą za to kary