Reklama
Rozwiń

Zabezpieczenie na majątku podatnika: obawa niespłacenia podatków musi być uzasadniona

Jeśli źródłem zaległości podatkowych była prowadzona działalność gospodarcza, która dawno została zamknięta, a podatnik nie zbywa majątku, jest osobą starszą i schorowaną, to nie ma podstaw do ustanowienia zabezpieczenia

Publikacja: 28.01.2020 16:45

Zabezpieczenie na majątku podatnika: obawa niespłacenia podatków musi być uzasadniona

Foto: 123RF

Sprawa dotyczyła zabezpieczenia dokonanego przez fiskusa na majątku podatnika. A zaczęła się gdy w grudniu 2018 r. jeszcze przed terminem płatności określił podatniczce przybliżoną kwotę zobowiązań podatkowych w VAT i jednocześnie dokonał zabezpieczenia na jej majątku.

Fiskus wyjaśnił, że kobieta prowadziła działalność w zakresie produkcji wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa. Przeprowadzona kontrola wykazała, że wystawiła na rzecz swoich kontrahentów łącznie 10 faktur, które nie potwierdzały rzeczywistych zdarzeń. W konsekwencji zobowiązana była do zapłaty wykazanego w nich podatku. Ponadto ustalono, że podatniczka w latach 2015–2016 nie ujęła w ewidencji sprzedaży 28 faktur potwierdzających wykonanie przez nią usług, fiskus wykrył też inne błędy. W efekcie uznano, że podatniczka w rozliczeniu za okres objęty kontrolą zaniżyła kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu VAT.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Biznes
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu?
Biznes
Środki z Krajowego Planu Odbudowy a obowiązki zamówieniowe beneficjentów
Biznes
Bezpieczne relacje, silna firma – rola umów w biznesie rodzinnym
Biznes
Sprzedaż udziałów lub akcji. Jak zawrzeć bezpieczną i korzystną transakcję?