Dostawy niefakturowane na przełomie roku

Nie do rzadkości należą sytuacje, w których jednostka otrzymuje towary i materiały w danym okresie rozliczeniowym, a faktura dokumentująca transakcję zostaje wystawiona i wpływa do niej w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Publikacja: 21.01.2020 18:00

Dostawy niefakturowane na przełomie roku

Foto: Adobe Stock

W takim przypadku otrzymane składniki majątku wykazywane są jako tzw. dostawy niefakturowane. Zagadnienie to ma szczególne znaczenie na przełomie roku. W jaki sposób ujmować towary i usługi nabyte przed dniem bilansowym a udokumentowane po tym dniu? Jak wykazywać dostawy niefakturowane w bilansie i w jaki sposób je inwentaryzować?

Zgodnie z zasadą memoriału, określoną przez art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowoścci (dalej: uor), w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Jednocześnie z art. 20 ust. 1 uor wynika, że do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Zestawienie tych przepisów prowadzi do wniosku, że zakup towarów powinien zostać ujęty w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego, w którym nastąpiła ich dostawa nawet wtedy, gdy do nabywcy nie wpłynął jeszcze dowód zewnętrzny obcy (faktura) potwierdzający zrealizowaną transakcję. Sprzedawca nie ma obowiązku wystawienia faktury w tym samym dniu, w którym nastąpiła dostawa towarów. Zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT fakturę tą może on wystawić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Koniec roku = zmiany w podatkach. Nie obejdzie się bez problemów
Biznes
Zleceniobiorca może bronić się przed mobbingiem
Biznes
Usługi komplementariusza są opodatkowane VAT
Biznes
Jakie uprawnienia osobiste można przyznać akcjonariuszowi
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Globalny podatek wyrównawczy już od 1 stycznia