Aktualizacja: 21.01.2020 16:00 Publikacja: 21.01.2020 17:15
Foto: Adobe Stock
W praktyce gospodarczej występują sytuacje, w których podatnik wykonuje zarówno czynności zwolnione z opodatkowania VAT, jak i czynności podlegające opodatkowaniu VAT. W takim przypadku na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy o VAT podatnik jest zobligowany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do odliczenia VAT.
Jeżeli jednak nie jest on zdolny do wyodrębnienia całości lub części tych kwot, powinien ustalić tzw. współczynnik odliczenia VAT. Zasady obliczenia ww. współczynnika wynikają z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu współczynnik ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którym podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności zwolnionych i opodatkowanych. Wartość współczynnika należy określić procentowo (w zaokrągleniu do najbliższej liczby całkowitej) w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest on ustalany. W sytuacji gdyby wartość współczynnika nie przekroczyła 98 proc. oraz kwota podatku niepodlegająca odliczeniu była mniejsza niż 500 zł (w szczególnych przypadkach na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów może to być kwota większa lub równa), podatnik może uznać, iż współczynnik wynosi 100 proc.. Natomiast, gdyby powyższa wartość nie przekroczyła 2 proc. podatnik ma prawo uznać, że współczynnik wynosi O proc.
Przepisywanie majątku na dalszą rodzinę czy konkubinę, by uciec z nim przed wierzycielem, to znane sposoby nieuczciwych dłużników. Mniej popularnym, choć dla wierzyciela niezwykle dotkliwym, jest wszczynanie przez dłużnika fikcyjnej egzekucji.
Kodeks spółek handlowych zawiera regulacje mające chronić interes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) przed jego naruszeniem w relacjach z władzami spółki. Jak stosować je w praktyce?
Przedmiotem umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie mogą być zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Kiedy warto skorzystać z tej formy zabezpieczenia wierzytelności? Na czym ona polega?
Postępowanie egzekucyjne służy wykonaniu tytułów wykonawczych i zaspokojeniu wierzyciela w możliwie najwyższym zakresie. Niekiedy jednak jest ono wykorzystywane do celów niezgodnych z prawem.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Transgraniczne dziedziczenie spadku to temat, który zyskuje na znaczeniu w dobie globalizacji i coraz częstszych migracji. Dziedziczenie w różnych krajach wiąże się z koniecznością zrozumienia międzynarodowych przepisów oraz aspektów prawnych dotyczących spadkobrania.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Start-up z Warszawy sięgnął po AI i opracował aplikację, która daje małym i średnim przedsiębiorstwom możliwość wystawiania faktur za pomocą promptów głosowych.
Miejsce we wspólnym garażu czy komórka lokatorska, w dzisiejszych czasach nie są żadnym luksusem. A jeśli do tego są prawnie związane z mieszkaniem, to fiskus nie ma żadnych podstaw, żeby kwestionować czy odbierać od nich ulgę mieszkaniową w PIT.
Instytucja wyłączenia dostępu do akt sprawy podatkowej nie służy eliminowaniu z nich zbędnych dokumentów, czyli takich, które nie mają znaczenia dla jej wyjaśnienia.
Żaden przepis nie przewiduje ustanowienia dla czasowo aresztowanego w postępowaniu podatkowym ani pełnomocnika na wniosek czy z urzędu, ani też kuratora lub pełnomocnika tymczasowego. To luka prawna i fiskus nie może tego wykorzystywać.
To, czy sprzedaż składników majątku jest opodatkowana, zależy od wielu czynników np. rodzaju aktywów, ich wartości, a także czasu, po jakim nastąpi ich zbycie.
Z faktoringu chętnie korzystają przedsiębiorcy, którzy oferują kontrahentom długie terminy płatności należności. Faktoring pozwala im uzyskać szybszy dostęp do gotówki, gdy istnieje taka konieczność.
Nie rzadziej niż na każdy dzień bilansowy jednostka ustala, czy zachodzi potrzeba przeprowadzenia procedury ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości.
• Reforma składki zdrowotnej w Sejmie - kto zyska, kto straci • Sejm uchwalił: szersza pomoc dla powodzian • Budowle: lepsza definicja dla celów podatkowych • Kasy online + terminal płatniczy. Czy to aktualne? • Taksówka na koszt pracodawcy - co z PIT? Wyrok NSA • Incydentalna sprzedaż w fundacji rodzinnej a VAT. Wyrok WSA • Trybunał Konstytucyjny o przerwaniu możliwości rozpoczętej amortyzacji • Ważne terminy na ten tydzień
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas