Franczyzobiorców czeka dużo zmian, nowa umowa i większa ochrona

W Polsce funkcjonuje około 1 310 sieci franczyzoych oraz ponad 83 tysiące franczyzobiorców. Skala zaangażowanych w tę gałęź rynku to ponad pół miliona osób. To pokazuje jak dużą popularnością cieszy się ten sposób prowadzenia biznesu w naszym kraju.

Publikacja: 08.08.2023 16:13

Franczyzobiorców czeka dużo zmian, nowa umowa i większa ochrona

Foto: Adobe Stock

Mimo tej popularności sama franczyza oraz pozycja franczyzobiorców nie jest w pełni uregulowana w obowiązujących przepisach. Oznacza to, że zainteresowani mogą korzystać z kodeksowej swobody umów, a to może prowadzić do wielu nadużyć. 

Tę sytuację i obraz franczyzy ma odmienić zapowiadana nowelizacja prawa cywilnego - umowa franczyzy będzie musiała zostać zawarta w formie dokumentowej pod rygorem jej nieważności. Franczyzodawca będzie również zobowiązany do przedstawienia kontrahentowi dokumentów zawierających informacje o wzajemnych zobowiązaniach stron, sposobie wykonywania działalności gospodarczej, o koniecznych i prognozowanych przychodach franczyzobiorcy z działalności. Co ważne podanie nieprawdziwych informacji może stanowić podstawę odstąpienia od umowy przez franczyzobiorcę i domagania się z przez niego odszkodowania. 

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Finanse
Expo w Osace szansą dla polskich firm
Finanse
Zatory płatnicze - wielki problem MŚP
Finanse
Dotacje, innowacje, zrównoważony rozwój – możliwości dla firm w 2025 roku
Finanse
Polska nie wdraża unijnych przepisów na czas. Co za to grozi?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Finanse
Wierzyciele będą musieli zadbać o realizację planu spłaty. Jest projekt ustawy