Aktualizacja: 21.11.2024 23:44 Publikacja: 18.10.2021 11:38
Cześć przedsiębiorców nie pali się do cyfryzacji, a część firm nie ma nawet strony www.
Foto: Adobe Stock
Dylemat to - czy inwestować i cyfryzować biznes, czy oszczędzać na tzw. poduszkę finansową. I okazuje się, że 40 proc. badanych wybiera rozwiązanie kompromisowe, czyli inwestuje umiarkowanie, jednocześnie oszczędzając. Z kolei 22 proc. tylko oszczędza, świadomie rezygnując z digitalizacji w najbliższym czasie. Podobny odsetek wskazuje, że nie zamierza nawet w przyszłości cyfryzować biznesu.
Wyniki badania zaskakują, bo w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy sytuacja związana z pandemią postawiła przed przedsiębiorcami nowe wyzwania. Konieczność dostosowania się do nowej rzeczywistości wymagała inwestycji w cyfryzację. Ten okres z pewnością zmienił myślenie w firmach, gdyż większość respondentów z sektora MŚP postrzega cyfryzację jako źródło korzyści. Dla 44 proc. firm takie działania oznaczają oszczędność, a dla 43 proc. zwiększenie wydajności i efektywności. 27 proc. ankietowanych mówi o konkurencyjności, a 22 proc. o dostępie do nowych klientów.
W sektorze małych firm coraz większego znaczenia nabiera e-commerce. W ub.r. – po zamknięciu gospodarki – liczba firm, które w ciągu każdego miesiąca przenosiły swą działalność do internetu, wzrosła trzykrotnie w porównaniu z okresem przed pandemią.
Rękawice do demakijażu sprzedajemy do ponad 70 krajów dbając o środowisko naturalne, a teraz zamknęłyśmy obieg naszego produktu – mówią Monika Żochowska i Ewa Dudzic, współwłaścicielki spółki Phenicoptere sprzedającej pod marką Glov.
Polska jest trzecim najgorszym krajem w Europie pod względem pięcioletnich wskaźników przetrwania biznesu. W 2013 r. Polska utworzyła niemal 36 tys. mikroprzedsiębiorstw zatrudniających od jednego do dziewięciu pracowników, z czego pięć lat przetrwało niecałe 16 tys.
Polscy przedsiębiorcy mogą już korzystać z „Grow My Store” i z „Nawigatora wyszukiwań lokalnych”. Pierwsze narzędzie pomaga ocenić i poprawić stronę www, a drugie dostarcza wskazówki, które pomogą firmie wyróżnić się w wyszukiwarce i Mapach Google.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sektor technologii informacyjno-telekomunikacyjnych (ICT), choć stał się jednym z kluczowych dla gospodarek na całym świecie, z uwagi na fakt, że m.in. pobudza innowacyjność wielu branż, wciąż jest stosunkowo niewielkim obszarem z punktu widzenia rynku pracy.
Z najnowszego raportu dotyczącego dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw produkcyjnych wyłaniają się optymistyczne wnioski. Inwestycje w IT idą w górę. Ale nadal jest dużo do zrobienia.
Rodzime przedsiębiorstwa produkcyjne szybko się cyfryzują, ale technologia sztucznej inteligencji w nich ledwie raczkuje. Tylko 14 proc. firm z tej gałęzi gospodarki używa narzędzi AI – wskazują najnowsze badania.
Polska jest dziś w ogonie wyścigu państw wspierających systemowo innowacje. Mimo że nasza gospodarka jest jedną z większych w Europie, w rankingu inwestycji VC w stosunku do PKB plasujemy się na jego dole.
Kompetencje cyfrowego młodego pokolenia Polaków są dramatycznie niskie. Z przeprowadzonego w naszym regionie Europy testu wśród tysięcy uczniów szkół podstawowych i liceów wynika, że to właśnie młodzież znad Wisły wypada najgorzej.
Prawie każdy przedsiębiorca mierzył się z wdrożeniem systemu informatycznego, a tym samym z umową wdrożeniową. Odpowiednie jej skonstruowanie jest jednym z czynników, od których zależy powodzenie adaptacji.
Liczba możliwych kombinacji produktowych jest skończona. Dlatego rozwój technologii jest jednym z kluczowych elementów budowy przewagi konkurencyjnej – mówi Wojciech Mach, CEO GFT Poland.
Ministerstwo Cyfryzacji chce wprowadzenia przepisów, które mają ułatwić korzystanie z aplikacji mObywatel. Zdaniem eksperta nowe przepisy nie rozwiążą jednak problemu, jaki mamy w Polsce z weryfikowaniem tożsamości cyfrowej.
Głosowanie przez internet? – Pierwszym krokiem mogłyby być wybory przedterminowe, jako forma testu. Na przykład na poziomie gminy czy wyborów uzupełniających do Senatu – mówi „Rzeczpospolitej” Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji (Nowa Lewica).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas