Aktualizacja: 25.04.2021 08:20 Publikacja: 25.04.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Pracodawcy, z uwagi na trwającą trzecią falę koronawirusa, odczuwają zwiększone absencje kadrowe związane z odbywaniem przez zatrudnionych kwarantanny czy izolacji. Część z nich zdaje sobie sprawę, że zwiększony odsetek szczepionych pracowników może wpłynąć na obniżenie poziomu absencji związanej z Covid-19. Jednak z drugiej strony dochodzą ich głosy pracowników, że ci albo już zrezygnowali albo rozważają zasadność poddania się szczepieniom. Z tego względu pracodawcy myślą o wprowadzeniu dodatkowych zachęt dla podwładnych, które miałyby na celu zachęcić zatrudnionych do poddania się szczepieniu.
Trudniej ignorować to, co namacalne, niż to, czego nie widać. Może dlatego wielu szefów zapomina, że ich rola nie kończy się na zadbaniu o zdrowie fizyczne pracowników.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Zatrudnianie żołnierzy pełniących służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej i aktywnej rezerwy będzie od 12 listopada 2024 r. wiązało się dla pracodawcy z profitami w podatkach i lepszą sytuacją w przetargach.
W okresie rozliczeniowym obejmującym miesiąc pracodawca może zlecić pracownikowi do 32 godzin pracy nadliczbowej. Skąd wynika to ograniczenie i czy jest bezwzględnie wiążące?
Listopad to miesiąc zdrowia psychicznego. Jak pracodawcy mogą zadbać w tym kontekście o własnych pracowników? Czy wolno pobłażać osobie z zaburzeniami psychicznymi? Czy takie zaburzenia lub przyjmowanie leków mogą uzasadniać rozwiązanie umowy?
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Czy do stawki wynagrodzenia minimalnego w 2025 r. pracodawca może jeszcze wliczyć inne składniki niż płaca zasadnicza? Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany i na czym będą polegały?
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Jeśli urlop nie przedawni się do dnia rozwiązania stosunku pracy, przekształca się w ekwiwalent pieniężny. Jak w takiej sytuacji liczyć bieg terminu przedawnienia prawa do ekwiwalentu?
Opiekunowie dzieci urodzonych przed terminem zyskają uzupełniający urlop macierzyński.
Zarówno rodzicie biologiczni, jak i inne osoby, które sprawują opiekę nad dzieckiem, mogą skorzystać z urlopów z nią związanych, w tym z urlopu rodzicielskiego. Jaki jest jego wymiar i czy otrzymuje się w jego trakcie zasiłek macierzyński?
Urlop bezpłatny to szczególny rodzaj urlopu. W niektórych sytuacjach może być ratunkiem, ale kryje też sporo pułapek o których każdy pracownik powinien wiedzieć zanim się na taki urlop zdecyduje.
Strata nienarodzonego dziecka jest w naszym kraju tematem tabu. Tym bardziej warto głośno mówić o uprawnieniach rodziców, których dotknęła ta tragedia.
15 października co roku obchodzimy międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego. Czy jednak matki i ojcowie, którzy doświadczyli największej dla każdego rodzica tragedii, mają świadomość przysługujących im uprawnień?
Podejmując pracę podczas urlopu rodzicielskiego w macierzystej firmie, pracownik wydłuża możliwy okres korzystania z tego urlopu. Istnieją jednak limity jego podziału oraz możliwego wydłużenia.
Jeżeli w dniu planowego zawarcia umowy o prowadzenie PPK pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, trzeba sprawdzić, czy w tym miesiącu uzyskał ze stosunku pracy przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W przypadku gdy pracownik uzyskał taki przychód, termin „zapisania” go do PPK nie ulega przesunięciu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas