Wypadek pracownika w domu: wiara na słowo nie wystarczy

Na oględziny miejsca wypadku, którym jest mieszkanie pracownika, musi on wyrazić zgodę. Jeżeli jednak odmówi, może to skutkować nieuznaniem zdarzenia za wypadek przy pracy.

Aktualizacja: 18.04.2021 09:07 Publikacja: 18.04.2021 00:01

Wypadek pracownika w domu: wiara na słowo nie wystarczy

Foto: Adobe Stock

Podstawą do ustalenia prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadku przy pracy są ustalenia i wnioski zawarte w zatwierdzonym protokole powypadkowym. Ich dokonanie może być znacznie utrudnione w razie wypadku przy pracy zdalnej, zwłaszcza gdy pracownik odmówi pracodawcy wejścia do domu i przeprowadzenia oględzin.

Oględziny miejsca wypadku mogą mieć zasadnicze znaczenie dla oceny, czy dane zdarzenie stanowi wypadek przy pracy. Pozwalają też uzyskać pełniejszy obraz okoliczności zdarzenia i skonfrontować je z wyjaśnieniami pracownika. Pracownik powinien zatem liczyć się z konsekwencjami utrudnienia ustalenia przyczyn i okoliczności zdarzenia w postaci nieuznania go za wypadek przy pracy.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?