Aktualizacja: 11.04.2021 08:39 Publikacja: 11.04.2021 00:01
Praca zdalna: czas pracy startuje w momencie logowania
Foto: Adobe Stock
Jeden z pracowników pracujących w trybie home office zawsze loguje się do systemów pracodawcy z co najmniej półgodzinnym opóźnieniem. Czy można to potraktować jako spóźnianie i nakazać pracownikowi odrabiać ten czas? – pyta czytelnik.
Jeżeli pracodawca określił, że formą potwierdzenia rozpoczęcia pracy jest logowanie do systemów pracodawcy, to logowanie z półgodzinnym opóźnieniem można potraktować jako spóźnienie do pracy, skutkujące koniecznością odrobienia tego czasu.
Zwłoka w weryfikacji struktury wynagrodzeń i dokonaniu wartościowania stanowisk pracy może się odwrócić przeciwko pracodawcy.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przedsiębiorca, który nie prześle wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień w listopadzie, w tym roku nie skorzysta już z ulgi. Kto ma prawo złożyć wniosek o wakacje składkowe? Jakie dane w nim podać i jak go wysłać?
Już teraz pracodawcy powinni prześwietlać swoją politykę płacową. Kiedy firmowe zapisy dotyczące wynagrodzeń uznać za dyskryminujące? Jak je zmienić i ile to będzie kosztować? Co grozi pracodawcy za nieprzestrzeganie dyrektywy?
Prawidłowość wskazania przyczyny wypowiedzenia należy oceniać pod kątem tego, czy umożliwia pracownikowi obronę przed merytorycznie nieuzasadnionym działaniem pracodawcy. Dopiero przy braku precyzyjnego i zrozumiałego wskazania tej przyczyny oświadczenie woli jest wadliwe.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Aby ZUS mógł żądać od ubezpieczonego zwrotu zasiłku, musi wykazać brak prawa do świadczenia oraz świadomość tej osoby, że zasiłek był nienależny. Obie te przesłanki muszą wystąpić już w trakcie pobierania świadczenia, a nie po zaprzestaniu jego wypłaty.
Dodatek za pracę w nocy przysługuje za każdy czas przepracowany w nocy, nie tylko za pełną godzinę. Oznacza to, że trzeba zapłacić też za każdą minutę takiej pracy.
To, czy do czasu pracy pracownika wliczyć przemieszczanie się w podróży służbowej, zależy od tego, czy przypada w normalnych godzinach pracy tej osoby i czy wykonuje ona wówczas także inne zadania.
Nie od razu po godzinie zakończenia w piątek pracy wynikającej z rozkładu pracy zaczynają się dni wolne. Co zatem przysługuje w zamian za pracę w piątkowy wieczór?
Wracają pytania o dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników niepełnoetatowych. To skutek niedawnych wyroków TSUE, który zmienił swój pogląd w kierunku niekorzystnym dla firm.
Po dwóch dekadach ciszy ruszył na nowo dyskurs o skróceniu czasu pracy.
Gdy pracownik pracuje jednocześnie dla innej firmy, pracodawca co do zasady nie może mu tego zakazać. Ma jednak prawo podjąć działania, które pomogą mu chronić jego interesy.
Jeśli pracownik jest zatrudniony na część etatu i do tego w trakcie roku, to czy wymiar należnego mu urlopu wypoczynkowego należy obliczyć proporcjonalnie i do wymiaru czasu pracy, i do okresu pracy?
Pracownik tymczasowo wykonujący pracę zdalną z zagranicy może, po spełnieniu pewnych warunków, nadal podlegać polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego. Ale inaczej może być z podatkiem. Kiedy workation to ryzyko dla stron stosunku pracy?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas