Aktualizacja: 11.04.2021 08:39 Publikacja: 11.04.2021 00:01
Praca zdalna: czas pracy startuje w momencie logowania
Foto: Adobe Stock
Jeden z pracowników pracujących w trybie home office zawsze loguje się do systemów pracodawcy z co najmniej półgodzinnym opóźnieniem. Czy można to potraktować jako spóźnianie i nakazać pracownikowi odrabiać ten czas? – pyta czytelnik.
Jeżeli pracodawca określił, że formą potwierdzenia rozpoczęcia pracy jest logowanie do systemów pracodawcy, to logowanie z półgodzinnym opóźnieniem można potraktować jako spóźnienie do pracy, skutkujące koniecznością odrobienia tego czasu.
Zmiany w składce zdrowotnej ulżą niewielu przedsiębiorcom. Większość zapłaci więcej na ZUS. Czy mogą liczyć, że za rok będzie lepiej?
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Przepisy przejściowe nie dają prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego rodzicom, którzy w dniu wejścia w życie przepisów będą przebywać na urlopie rodzicielskim.
Pracownik zatrudniony w Polsce podczas zagranicznej delegacji nadal może podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym, jeśli ZUS poświadczy mu dokument A1. Jak się o niego starać i jakie sankcje grożą za jego brak?
Przedsiębiorcy nie muszą już uwzględniać przychodów ze sprzedaży środków trwałych przy obliczaniu składki zdrowotnej. Ci, którzy są na skali albo liniowym PIT i mają małe dochody lub straty, zapłacą niższą składkę minimalną. Takie są w 2025 r. zmiany w rozliczeniach firmowej składki zdrowotnej.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Przepisy przewidują wcześniejszą wypłatę nagrody jubileuszowej, gdy pracownik przechodzi na emeryturę. Czy emeryt może skorzystać z tego rozwiązania drugi raz?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Pracownik może zwrócić się o obniżenie wymiaru czasu pracy w każdym czasie. Tylko wyjątkowo pracodawca musi taki wniosek uwzględnić czy uzasadnić swoją odmowę.
Korzystanie z ulgi na innowacyjnych pracowników (IP) wiąże się z dodatkowymi obowiązkami działu kadrowo-płacowego. Konieczna jest właściwa rejestracja czasu pracy innowacyjnych pracowników, odpowiednie obliczenie wpłaty podatku i sporządzenie rocznej deklaracji PIT-4R z uwzględnieniem ulgi.
Zdaniem prawników ustawa ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od pracy nie budzi wątpliwości konstytucyjnych.
Dla osoby zatrudnionej do pomocy w domu, czyli np. opiekunek czy niań, powinna być prowadzona ewidencja czasu pracy.
Czy zadaniowy system czasu pracy to system nienormowany, bez prawa do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe? Jak wyznaczyć zakres zadań, by nie narazić się na roszczenia pracownika?
Po tym, jak wigilia Bożego Narodzenia stanie się dniem wolnym od pracy, wymiar czasu pracy wszystkich pracowników – również tych zatrudnionych w handlu – zmniejszy się o 8 godzin.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje ustanowienie 24 grudnia, czyli Wigilii Bożego Narodzenia, dniem wolnym od pracy. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP minister Małgorzata Paprocka poinformowała, że ustawa zostanie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
Pracodawcy zatrudniający pracowników domowych np. do opieki, gotowania, sprzątania, muszą wprowadzić rozwiązania pozwalające na pomiar dobowego czasu pracy każdego pracownika domowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas