Aktualizacja: 08.09.2021 07:11 Publikacja: 08.09.2021 14:15
Foto: Adobe Stock
Podpisy elektroniczne są coraz powszechniejsze. Na gwałtowny wzrost ich popularności wpłynęła pandemia COVID-19 skutkująca niespodziewanym ograniczeniem bezpośrednich kontaktów międzyludzkich i przeniesieniem ich do świata wirtualnego. Obecnie podpisy elektroniczne umożliwiają dokonanie wielu czynności prawnych, w tym zdalne zawieranie umów.
Pod pojęciem „podpisu elektronicznego" kryje się wiele rozwiązań, ale tylko kwalifikowany podpis elektroniczny zrównany jest mocą prawną z podpisem własnoręcznym.
Zwłoka w weryfikacji struktury wynagrodzeń i dokonaniu wartościowania stanowisk pracy może się odwrócić przeciwko pracodawcy.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przedsiębiorca, który nie prześle wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień w listopadzie, w tym roku nie skorzysta już z ulgi. Kto ma prawo złożyć wniosek o wakacje składkowe? Jakie dane w nim podać i jak go wysłać?
Już teraz pracodawcy powinni prześwietlać swoją politykę płacową. Kiedy firmowe zapisy dotyczące wynagrodzeń uznać za dyskryminujące? Jak je zmienić i ile to będzie kosztować? Co grozi pracodawcy za nieprzestrzeganie dyrektywy?
Prawidłowość wskazania przyczyny wypowiedzenia należy oceniać pod kątem tego, czy umożliwia pracownikowi obronę przed merytorycznie nieuzasadnionym działaniem pracodawcy. Dopiero przy braku precyzyjnego i zrozumiałego wskazania tej przyczyny oświadczenie woli jest wadliwe.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Aby ZUS mógł żądać od ubezpieczonego zwrotu zasiłku, musi wykazać brak prawa do świadczenia oraz świadomość tej osoby, że zasiłek był nienależny. Obie te przesłanki muszą wystąpić już w trakcie pobierania świadczenia, a nie po zaprzestaniu jego wypłaty.
Mamy rok przestępny i luty trwa 29 dni. Ale termin przekazania pracownikom informacji rocznej dotyczącej ich rozliczeń za 2023 r. nie przesunie się na koniec miesiąca. Informację ZUS IMIR za 2023 r. trzeba przekazać pracownikom najpóźniej 28 lutego.
Pracodawca ma 7 dni od rozwiązania umowy o pracę na doręczenie pracownikowi świadectwa pracy. Nawet jeśli umówił się na odbiór osobisty, nie może przekroczyć tego terminu.
Nieprawdziwa czy zbyt ogólna przyczyna zwolnienia, źle sformułowane zarzuty albo brak wcześniejszych uwag do pracy danej osoby – to jedne z głównych błędów, jakie popełniają pracodawcy przy wypowiadaniu umów o pracę.
Aby zatrudnić w Polsce cudzoziemca, trzeba zalegalizować nie tylko jego pracę, ale też pobyt w naszym kraju. Prawo to mogą potwierdzać różne dokumenty, w zależności od sytuacji danej osoby.
Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy terminowo i o treści wskazanej przepisami. Pracownik może reagować na opóźnienie czy błędy w tym dokumencie. Opornemu pracodawcy grozi grzywna, a nawet konieczność zapłaty odszkodowania pracownikowi za szkodę związaną z nieterminowym lub błędnym wydaniem świadectwa pracy.
Zakres wsparcia, kryteria, uprawnionych oraz rodzaj świadczeń udzielanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca powinien uregulować w wewnętrznych przepisach. Tak samo jak procedurę dokumentowania spełniania warunków do ZFŚS. Raz na rok musi zaś usunąć dokumenty, których nie powinien już przechowywać.
Pracodawcy muszą na bieżąco usuwać dane osobowe zebrane w celach zfśs, których nie powinni przetwarzać. Raz w roku muszą jednak dokonać formalnego ich przeglądu.
Pracownik podaje w kwestionariuszu osobowym m.in. numer rachunku bankowego, na który należy przelewać mu wynagrodzenie. Bywa, że za wypłatę na złe konto przez brak aktualizacji tego dokumentu odpowiada pracodawca i musi dokonać jej ponownie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas