Aktualizacja: 08.12.2021 10:24 Publikacja: 08.12.2021 14:06
Foto: Adobe Stock
Roczna podstawa składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odpowiada 30-krotności prognozowanego na dany rok kalendarzowy przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. Stąd ten limit nazywa się potocznie 30-krotnością. Po jego przekroczeniu w danym roku kalendarzowym płatnik ma obowiązek zaprzestać naliczania i przekazywania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych.
W 2022 r. prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej przewidziano na kwotę 5922 zł (obwieszczenie ministra rodziny i polityki społecznej z 4 listopada 2021 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2022 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia; MP z 2021 r., poz. 1056). Tym samym roczny limit składek wyniesie 177 660 zł.
W biurowcach nie gasi się już światła o 23:00. Praca po godzinach przeniosła się do domów.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, m...
W tym roku 3 maja wypada w sobotę. Kiedy pracownikowi należy się wolne?
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony w umowie o pracę. W razie z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na co zwrócić uwagę, by umowa podpisana z samozatrudnionym była zgodna z prawem? Błąd może pociągnąć za sobą kon...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas