Reklama
Rozwiń

Nowe zasady wypłaty zasiłków to mniej kłopotów dla pracodawców

Zmiana przepisów wyeliminowała możliwość nadużywania zwolnień lekarskich. Pracownicy nie mają już także narzędzia do ucieczki przed rozwiązaniem stosunku pracy.

Publikacja: 20.04.2022 16:21

Nowe zasady wypłaty zasiłków to mniej kłopotów dla pracodawców

Foto: Adobe Stock

Pracownik, który jest niezdolny do pracy i uzyska stosowne zwolnienie lekarskie od lekarza ubezpieczenia społecznego, jest uprawniony przez pierwsze 33 dni w roku do wynagrodzenia chorobowego (15 dni w przypadku osób po ukończeniu 50. roku życia), zaś po tym okresie do zasiłku chorobowego, nie dłużej niż co do zasady 182 dni (270 dni w przypadku gruźlicy). Ustawodawca przewidział jednak, że niektóre okresy zasiłkowe mogą podlegać łączeniu.

Dotychczas – zgodnie z art. 9 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – do okresu zasiłkowego wliczało się wszystkie okresy „nieprzerwanej niezdolności do pracy”. W przypadku zaś, gdy poszczególne okresy niezdolności do pracy były przerwane, ustawa nakazywała je łączyć, jeśli były spowodowane „tą samą chorobą” i przerwa nie była dłuższa niż 60 dni. W praktyce przepisy te rodziły wiele wątpliwości, a ponadto były wykorzystywane do nadużyć ze strony pracowników lub świadczeniobiorców. Nowelizacja ustawy, która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., dokonała istotnej rewolucji w tym zakresie.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Outsourcowanie pracowników spoza UE. Istotne, choć niezdefiniowane w przepisach
Kadry i Płace
Jeszcze w tym roku będą ważne zmiany w rekrutacji pracowników
Kadry i Płace
Czy urlop bezpłatny zawsze powoduje zawieszenie stosunku pracy?
Kadry i Płace
W trójkącie umów liczą się korzyści pracodawcy
Kadry i Płace
Od kiedy biegnie termin na dyscyplinarkę?