Aktualizacja: 19.04.2025 17:01 Publikacja: 13.07.2022 16:58
Foto: Adobe Stock
Dofinansowanie wczasów, kolonii i obozów, organizacja imprez kulturalnych, zakup biletów do kina, teatru czy na koncerty oraz karnety na siłownię lub basen – na to najczęściej firmy konsumują środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Większość nie zdaje sobie sprawy, że po spełnieniu konkretnych warunków mogą z niego finansować pracownikom także posiłki.
Co do zasady obowiązek utworzenia zfśs mają pracodawcy zatrudniający na 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Inni pracodawcy mogą go jednak utworzyć dobrowolnie. Są to środki finansowe gromadzone przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym. Zasady gospodarowania nimi reguluje ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 923). Celem funduszu jest wsparcie socjalne uprawnionych do tego pracowników. Ustawa szeroko definiuje działalność socjalną, uznając, że jest nią udzielanie pomocy materialnej, rzeczowej lub finansowej.
W biurowcach nie gasi się już światła o 23:00. Praca po godzinach przeniosła się do domów.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, m...
W tym roku 3 maja wypada w sobotę. Kiedy pracownikowi należy się wolne?
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony w umowie o pracę. W razie z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na co zwrócić uwagę, by umowa podpisana z samozatrudnionym była zgodna z prawem? Błąd może pociągnąć za sobą kon...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas