Aktualizacja: 17.03.2025 19:04 Publikacja: 14.09.2022 22:00
Foto: Adobe Stock
W świetle art. 232 kodeksu pracy pracodawca, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych, ma obowiązek zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych odpowiednie posiłki i napoje. Ma je przyznawać nieodpłatnie. Rada Ministrów określa w drodze rozporządzenia rodzaje tych posiłków i napojów, wymagania, jakie powinny spełniać oraz przypadki i warunki ich wydawania.
Wypalenie zawodowe pracowników to nie tylko ich problem. Pracodawca ma obowiązek zadbać o dobrostan zatrudnionych.
Do uzyskania urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego nie trzeba będzie ustalać płci dziecka.
Pracodawcy trudno skrócić urlop bezpłatny. Nie może też odwołać z niego pracownika, chyba że taką możliwość uzgodniono na etapie wyrażenia zgody na wolne. Wiele spraw dotyczących urlopu bezpłatnego trafia do sądów.
Bez wyraźnie określonej w przepisach odpowiedzialności sprawcy mobbingu, trudno będzie przeciwdziałać temu zjawisku.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Jeśli obowiązki kierownika nie ograniczają się do organizowania, kontrolowania i nadzorowania pracy podwładnych, lecz obejmują również bezpośrednie wykonywanie tych samych zadań, ma on prawo do wynagrodzenia za nadgodziny.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Perspektywa złagodzenia antyrosyjskich sankcji może stać się atutem Ukrainy w rozmowach pokojowych, ponieważ głównym celem ograniczeń było zmuszenie Rosji do zakończenia wojny.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
Do szpitala trafiło dziecko z błonicą. Śmiertelnie groźną chorobą, na którą są szczepienia. Nie było jej w Polsce od 25 lat. Pora wytoczyć ciężkie działa - kary za brak szczepienia i wypłatę 800+ na podstawie książeczki szczepień.
Posiadanie zadłużenia w ZUS lub w urzędzie skarbowym może mieć poważne konsekwencje. Warto więc regularnie monitorować stan swoich kont w tych instytucjach. Wyjaśniamy, jak sprawdzić zadłużenie w ZUS i w urzędzie skarbowym.
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
W związku z rozliczaniem podatku od nieruchomości podatnik może ponosić odpowiedzialność karną skarbową. Jak się bronić w toczącym się postępowaniu? Czy warto ustanowić pełnomocnika? Czego na pewno nie wolno powiedzieć podczas przesłuchania?
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas