Mniej ochrony pracowników w czasie zwolnień grupowych

Tryb zwolnień grupowych częściowo wyłącza lub ogranicza przeszkody w rozwiązaniu stosunku pracy. W pewnych warunkach pracodawca może wypowiedzieć umowę także w czasie urlopu czy innej usprawiedliwionej nieobecności.

Publikacja: 04.01.2023 20:00

Zwolnienia grupowe

Zwolnienia grupowe

Foto: Adobe Stock

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić z wielu powodów. Z inicjatywą rozwiązania umowy może wystąpić zarówno pracownik, jak i pracodawca. Umowa o pracę może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron, z zachowaniem okresu wypowiedzenia oraz bez zachowania okresu wypowiedzenia, z zawinionych lub niezawinionych przez pracownika powodów, z przyczyn leżących po stronie pracownika, jak i z przyczyn od niego niezależnych. Wyjątkowym sposobem rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy jest przeprowadzenie tzw. procedury zwolnień grupowych. Określa ją ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1969; dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych).

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Jakie są zasady i limity zatrudniania na czas określony?
Kadry i Płace
Czy ZUS może prowadzić kontrolę bez limitów?
Kadry i Płace
Zwolnienia grupowe. Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Kadry i Płace
Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?
Kadry i Płace
Czy pracodawca może się wycofać z umowy o zakazie konkurencji?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne