24 dni home office na wniosek w 2023 r.

Kodeksowy wymiar pracy zdalnej wykonywanej okazjonalnie ma charakter bezwzględnie obowiązujący i nie może zostać podwyższony. Ale obowiązuje już w tym roku, choć zmiany przepisów weszły od kwietnia.

Publikacja: 27.04.2023 02:00

24 dni home office na wniosek w 2023 r.

Foto: Adobe Stock

Choć nowa regulacja pracy zdalnej jest już rzeczywistością, nowe przepisy wciąż budzą wątpliwości. Dotyczą one m.in. okazjonalnej pracy zdalnej. Prawnicy kancelarii Zawirska Ruszczyk odpowiadają na pytania, jakie powstały wokół tego zagadnienia w ciągu ostatnich tygodni.

Zgodnie z art. 6718 kodeksu pracy, praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Praca zdalna może być też wykonywana okazjonalnie, na wniosek zatrudnionego złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym (art. 6733 §1 k.p.).

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama