Aktualizacja: 10.07.2025 07:36 Publikacja: 24.08.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Pracownik – matka, ojciec albo opiekun dziecka – zatrudniony co najmniej sześć miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy sześć lat. W przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności wymagającego osobistej opieki pracownika, urlop wychowawczy może być udzielony do 18. roku życia.
Wymiar urlopu to maksymalnie 36 miesięcy. Z tego jeden miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica, np. mama może przebywać na urlopie 35 miesięcy, a tata miesiąc lub odwrotnie. Prawa do miesiąca urlopu nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Jeśli zatem z uprawnienia korzysta tylko jeden rodzic lub opiekun, urlop może co do zasady trwać nie dłużej niż 35 miesięcy. Rodzic może wykorzystać pełne 36 miesięcy urlopu wychowawczego tylko wtedy, gdy:
Granica między tym, co stanowi wykonywanie zwykłych obowiązków pracowniczych a podróżą służbową, bywa płynna.
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Uczniowie w wakacje mogą pracować. Należy jednak pamiętać o specjalnych wymogach związanych z zatrudnieniem osób...
Gdy pracownik wyrządził szkodę swemu pracodawcy, nie zawsze konieczne jest dochodzenie zapłaty odszkodowania prz...
Zmiany formy organizacyjnej pracodawców, przejęcia i łączenia spółek skutkują tym, że pracownik może mieć możliw...
Tylko podróż służbowa spełniająca warunki z kodeksu pracy pozwala na wypłatę diet oraz zwrotu kosztów z zastosow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas