Aktualizacja: 20.04.2025 01:39 Publikacja: 24.08.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Pracownik – matka, ojciec albo opiekun dziecka – zatrudniony co najmniej sześć miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy sześć lat. W przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności wymagającego osobistej opieki pracownika, urlop wychowawczy może być udzielony do 18. roku życia.
Wymiar urlopu to maksymalnie 36 miesięcy. Z tego jeden miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica, np. mama może przebywać na urlopie 35 miesięcy, a tata miesiąc lub odwrotnie. Prawa do miesiąca urlopu nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Jeśli zatem z uprawnienia korzysta tylko jeden rodzic lub opiekun, urlop może co do zasady trwać nie dłużej niż 35 miesięcy. Rodzic może wykorzystać pełne 36 miesięcy urlopu wychowawczego tylko wtedy, gdy:
W biurowcach nie gasi się już światła o 23:00. Praca po godzinach przeniosła się do domów.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, m...
W tym roku 3 maja wypada w sobotę. Kiedy pracownikowi należy się wolne?
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony w umowie o pracę. W razie z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na co zwrócić uwagę, by umowa podpisana z samozatrudnionym była zgodna z prawem? Błąd może pociągnąć za sobą kon...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas