Zatrudnienie w czasie ciąży nie świadczy o pozorności umowy

Jeżeli płatnik miał zapotrzebowanie na zatrudnienie pracownika, a zawarta umowa faktycznie była wykonywana, ZUS nie ma podstaw do podważenia ważności tej umowy nawet, jeśli dotyczy kobiety w ciąży.

Publikacja: 02.11.2023 05:00

Zatrudnienie w czasie ciąży nie świadczy o pozorności umowy

Foto: Adobe Stock

- ZUS wydał niedawno decyzję o niepodleganiu przeze mnie ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu, od 1 maja 2023 r. Zatrudnił mnie na zlecenie znajomy w niepublicznym przedszkolu do opieki nad dziećmi. Wiedział, że jestem w ciąży. Według ZUS umowa jest pozorna, nieważna i sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Czy jest podstawa do podważenia decyzji ZUS? – pyta czytelniczka.

W podanym stanie faktycznym istnieją podstawy do podważenia decyzji ZUS. Sam fakt zatrudnienia kobiety w stanie ciąży nie oznacza, że umowa jest pozorna czy obarczona nieważnością. Strony stosunku zobowiązaniowego mogą swobodnie kształtować warunki umowy. Z perspektywy ubezpieczeń społecznych kluczowe jest realne, rzeczywiste wykonywanie tych warunków, co stwarza uzasadnione przesłanki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi zleceniobiorczyni.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Szykujemy się do lata
Kadry i Płace
Więcej swobody w letnim grafiku – ruchomy rozkład czasu pracy
Kadry i Płace
Czy szef ma prawo zmusić pracownika do urlopu?
Kadry i Płace
Przed odwołaniem z urlopu lepiej przeliczyć koszty
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Kadry i Płace
Organizacje związkowe muszą policzyć swoich członków