Plan urlopów przynosi korzyść obu stronom stosunku pracy

Rozpisanie terminów wypoczynku sprzyja dobrej organizacji pracy. Pracodawca powinien jednak uważać, aby nie faworyzować części pracowników kosztem innych. Plan urlopów nie może przy tym obejmować urlopu na żądanie.

Publikacja: 18.01.2024 02:00

Plan urlopów przynosi korzyść obu stronom stosunku pracy

Foto: Adobe Stock

W ostatnim roku jednym z ważniejszych tematów w obszarze zarządzania pracownikami i budowy kultury organizacyjnej, poza wdrażaniem nowych reguł dotyczących kontroli trzeźwości czy pracy zdalnej, była kwestia zdrowia psychicznego pracowników. Pracodawcy prześcigają się w oferowaniu benefitów koncentrujących się na tej sferze życia pracownika (pakiety medyczne wzbogacone konsultacjami z psychologie, nauka technik relaksacyjnych). Nie zawsze jednak są one skuteczne i wciąż lawinowo rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawianych przez lekarzy psychiatrów, związanych z obniżoną kondycją psychiczną zatrudnionych. Dbając o zdrowie psychiczne pracowników, poza różnorakimi benefitami, warto sięgać do rozwiązań, które wynikają z samego kodeksu pracy i nie wymagają szczególnego trybu ich wprowadzenia – chodzi tu choćby o promowanie planowania i korzystania z przysługujących pracownikom urlopów.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?