Joanna Kalinowska: Polski Kodeks pracy ma już pół wieku

Kolejne nowelizacje prawa pracy są propracownicze. Ale koszt takiego podejścia państwo przerzuciło na pracodawców.

Publikacja: 27.06.2024 04:30

Joanna Kalinowska: Polski Kodeks pracy ma już pół wieku

Foto: Adobe Stock

26 czerwca 2024 r. polski Kodeks pracy obchodził 50-tą rocznicę. Akt uchwalony pół wieku temu przeszedł w tym czasie rewolucję wynikającą ze zmiany podejścia do roli pracy w naszym życiu, która obecnie nie stanowi już najwyższego dobra. Zmiana życiowych priorytetów pociągnęła za sobą jedna po drugiej kolejne z ponad 100 nowelizacji Kodeksu pracy.

Początkowo to państwo było w wielu kwestiach decydentem. Strony nie mogły nawet swobodnie ustalić poziomu pensji. Państwo dbało również, przy udziale związków zawodowych, o stałą poprawę warunków pracy i bytu pracowników. To się diametralnie zmieniło. Kolejne nowelizacje Kodeksu pracy nie tylko wprowadzały większe uprawnienia pracownicze, ale też dokładały nowych obowiązków i kosztów firmom. Te musiały zająć się rozliczaniem danin, wypłatą świadczeń za czas absencji czy zaspokajaniem bytowych, socjalnych i kulturalnych potrzeb pracowników.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Kiedy i za co wolno ukarać pracownika karą porządkową?
Kadry i Płace
Równość wynagrodzeń – dlaczego grupy kapitałowe muszą uważać?
Kadry i Płace
Powódź 2024: Na jaką pomoc mogą liczyć pracodawcy?
Kadry i Płace
Czy można wypowiedzieć umowę przez e-mail lub sms?
Kadry i Płace
Kiedy można zawrzeć umowę na zastępstwo?