Aktualizacja: 03.04.2025 18:52 Publikacja: 04.07.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
- Czy za dzień, w którym zwyczajowo nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze (rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego), nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, jeżeli w tym dniu zgodnie z planem miał realizować przydzielone na rok szkolny w arkuszu organizacyjnym godziny ponadwymiarowe? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 35 ust. 2 i 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 984 ze zm.) przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe jest składnikiem wynagrodzenia nau- czycieli wypłacanym z dołu według stawki osobistego zaszeregowania (z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy). Zgodnie z art. 39 ust. 4 KN jego wysokość jest ustalana na podstawie już wykonanych prac.
Żona trwoniącego pieniądze pracownika może domagać się, by to na jej konto wpływało wynagrodzenie męża.
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Umowa o pracę zawarta dla pozoru jest nieważna i nie wywołuje skutków prawnych. Z drugiej strony – zatrudnienie...
Pochopna decyzja o wypłacie wynagrodzenia na rzecz rodziny pracownika może skończyć się dla pracodawcy konieczno...
Ochrona stosunku pracy, prawo do bezpłatnego urlopu, wliczanie służby wojskowej do stażu pracy oraz preferencje...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Dyrektywa równościowa zmusi pracodawców do wprowadzenia taryfikatorów płac.
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas