Reklama

Sygnaliści w urzędzie – jakie nowe zadania czekają jednostki samorządu terytorialnego?

Jednostki samorządu terytorialnego będą miały obowiązek przyjmowania zgłoszeń sygnalistów wewnętrznych i zewnętrznych. Jaka jest relacja pomiędzy tymi procedurami? Czy analizą zgłoszeń może się zajmować ten sam urzędnik? Czy urząd musi rozpatrywać anonimy?
Sygnaliści w urzędzie – jakie nowe zadania czekają jednostki samorządu terytorialnego?

Foto: Adobe Stock

Nowe obowiązki dotyczące sygnalistów obejmą nie tylko przedsiębiorców, ale też jednostki samorządu terytorialnego (JST). Ustawa przewiduje dla JST podwójną rolę – organu publicznego w  sprawach naruszeń prawa objętych ustawą i należących do ich właściwości, oraz podmiotu publicznego, gdy zatrudniają powyżej 50 osób wykonujących pracę zarobkową.

Pierwsza rola wiąże się z koniecznością przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych, druga – z obowiązkiem wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych. Obowiązki te mają różny zakres i poziom szczegółowości, różnią się terminem wykonania, niejasne są też ich wzajemne relacje. Z perspektywy JST ustawa rodzi więc szereg pytań i wątpliwości praktycznych.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama