Przed wdrożeniem przepisów o ochronie sygnalistów firmy mają wiele zadań. Muszą m.in. podjąć decyzję, czy będą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe. Niektóre firmy mają taki obowiązek. Nowe przepisy nie zmienią ich sytuacji. Zdecydowana większość podmiotów może jednak nie przyjmować anonimowych informacji.

W praktyce zagwarantowanie anonimowości osobie zgłaszającej jest wyzwaniem i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to warto, aby firmy, które nie mają obowiązku rozpatrywania zgłoszeń anonimowych, rozważyły taką opcję. Sygnaliści mogą bać się działań odwetowych i dlatego zgłoszenia anonimowe mogą być dla nich jedyną formą, z jakiej skorzystają, by przekazać firmie informację. Jeśli nie będą mogli zgłosić informacji anonimowo, jest większe prawdopodobieństwo, że dokonają zgłoszenia zewnętrznego, a to nie leży w interesie żadnej firmy.

Pozostało 88% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Kiedy i za co wolno ukarać pracownika karą porządkową?
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Kadry i Płace
Równość wynagrodzeń – dlaczego grupy kapitałowe muszą uważać?
Kadry i Płace
Powódź 2024: Na jaką pomoc mogą liczyć pracodawcy?
Kadry i Płace
Czy można wypowiedzieć umowę przez e-mail lub sms?
Kadry i Płace
Kiedy można zawrzeć umowę na zastępstwo?