Sygnaliści. Jak prowadzić postępowania wyjaśniające w praktyce?

Jaki cel mają postępowania wyjaśniające? Jak ustalić, co wydarzyło się w sprawie? W jaki sposób przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w zw. z otrzymanym zgłoszeniem, żeby spełnić wymogi z ustawy o ochronie sygnalistów? A co z postępowaniami w sprawie mobbingu lub dyskryminacji? O czym pamiętać przygotowując raport z przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego?

Publikacja: 24.10.2024 04:30

Sygnaliści. Jak prowadzić postępowania wyjaśniające w praktyce?

Foto: Adobe Stock

Prowadzenie postępowań wyjaśniających w związku ze skargami otrzymanymi od pracowników i innych osób nie jest zadaniem prostym. Firmy muszą wdrożyć odpowiednie procedury i zapewnić należyty standard prowadzenia postępowań wyjaśniających. Procedury są różne. Ich specyfika często różni się w zależności od tego, czego dotyczy skarga. Osoby, które są członkami komisji wyjaśniających mierzą się z licznymi wyzwaniami. Muszą zachować poufność, odpowiednio zabezpieczyć dokumenty, prawidłowo prowadzić rozmowy, a jednocześnie często wykazać się szeregiem umiejętności miękkich. W szczególności w przypadku postępowań na skutek skargi mobbingowej lub dyskryminacyjnej, kiedy rozmowa z potencjalną ofiarą może być naprawdę trudna i wywołać wiele emocji. Wszystkie postępowania wyjaśniające – zarówno te prowadzone w celu wyjaśnienia zgłoszeń złożonych na podstawie ustawy o ochronie sygnalistów, jak i na skutek innych zgłoszeń mają pewne elementy wspólne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o tym, jak przeprowadzić prawidłowo każde postępowanie wyjaśniające i o czym przede wszystkim trzeba pamiętać.

Pozostało 90% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Jakie opłaty od pism procesowych w sprawach z prawa pracy?
Cykl Partnerski
Miejskie plany adaptacji do zmian klimatu: co warto wiedzieć?
Kadry i Płace
Kiedy małżonek jest dla ZUS osobą współpracującą przy działalności?
Kadry i Płace
Kiedy nie przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy?
Kadry i Płace
Czy pracownik może swobodnie korzystać ze służbowego sprzętu?
Kadry i Płace
Jak pracodawca może kontrolować zwolnienia lekarskie pracowników?