Jak uszyć program motywacyjny ESOP, by chronił interes spółki?

Program opcyjny powinien precyzyjnie regulować, co dzieje się z akcjami czy udziałami nabytymi przez menedżera, który odchodzi z firmy. Jakie rozwiązania warto w nim przewidzieć?

Publikacja: 12.12.2024 05:20

Jak uszyć program motywacyjny ESOP, by chronił interes spółki?

Foto: Adobe Stock

Program ESOP (Employee Stock Option Plan), czyli program opcyjny, to jeden z najpopularniejszych sposobów nagradzania i motywowania pracowników w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Jest on często dedykowany kadrze zarządzającej i członkom zarządu, dla których tradycyjne metody motywacyjne mogą być niewystarczające. ESOP pozwala kluczowym osobom w firmie stać się współwłaścicielami spółki poprzez możliwość nabycia akcji na preferencyjnych warunkach, co motywuje do podejmowania działań sprzyjających długoterminowemu rozwojowi i wzrostowi wartości spółki. Niekiedy dochodzi jednak do sytuacji, gdy współpraca pomiędzy spółką a beneficjentem programu opcyjnego zostaje zakończona. Jak w takim wypadku rozwiązać umowę na uczestnictwo w programie motywacyjnym? Na jakich zasadach następuje spłata pracownika objętego ESOP?

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Likwidacja luki płacowej zaboli pracodawców
Kadry i Płace
Którzy cudzoziemcy stracą możliwość pracy w Polsce?
Kadry i Płace
Jak zadbać o to, by pracownik nie wspierał konkurencji?
Kadry i Płace
Jawność doprowadzi do podwyżek pensji kobiet
Kadry i Płace
Jak uniknąć błędu, tworząc regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?