Katarzyna Wójcik: Granica między zdalnym a zagranicznym

Pracę zdalną z zagranicy trzeba rozpatrywać pod kątem przepisów prawa pracy, imigracyjnych, podatkowych, ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Nie dziwne, że są z nią problemy.

Publikacja: 13.02.2025 06:00

Katarzyna Wójcik: Granica między zdalnym a zagranicznym

Foto: Adobe Stock

Zdalnie pracuje co 10 Polak. Nie jest to więc zjawisko marginalne. Okazje się, że z pracą spoza biura wciąż jest związanych wiele wątpliwości. Zwłaszcza, gdy pracownik przekracza granicę kraju. Pracę zdalną z zagranicy trzeba rozpatrywać pod kątem przepisów prawa pracy, imigracyjnych, podatkowych i ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Wątpliwości związane z obowiązkami składkowymi rozwiał częściowo Sąd Najwyższy. Orzekł, że osoba, która wykonuje pracę zdalną z zagranicy podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Składek do polskiego ZUS nie odprowadza się natomiast za osobę, która pracuje zagranicą, a tylko przesyła wyniki swojej pracy do Polski, np. za pośrednictwem poczty elektronicznej. Pracodawcom zapewne trudno wytyczyć wyraźną granicę między tym, co zdalne, a zagraniczne. Więcej na ten temat w artykule: „Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2024 roku”.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Co oznacza dla pracodawców i pracowników równość płac?
Kadry i Płace
Na co zwrócić uwagę, wykazując przychody pracującego emeryta lub rencisty?
Kadry i Płace
Praca w gospodarstwie rolnym wydłuża staż pracy
Kadry i Płace
Praca zdalna cudzoziemców w Polsce: nieprecyzyjne przepisy, realne zagrożenia
Kadry i Płace
Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2024 roku