Ciąża podczas zastępstwa – jakie prawa ma pracownica?

Umowa na zastępstwo daje takie same prawa, co klasyczna umowa o pracę, ale kończy się w dniu poprzedzającym powrót zastępowanego pracownika. W przypadku zajścia w ciążę nie ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Publikacja: 17.04.2025 04:30

Zajście w ciążę a umowa na zastępstwo

Zajście w ciążę a umowa na zastępstwo

Foto: Adobe Stock

Zatrudnienie pracownika na zastępstwo jest popularną praktyką wśród pracodawców, szczególnie w sytuacjach długotrwałych nieobecności pracowników związanych z ciążą i uprawnieniami rodzicielskimi. Umowa na zastępstwo wydaje się prostym rozwiązaniem. Pracodawca zatrudnia nowego pracownika na czas określony, aby zastąpić innego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności. Jednak sytuacja komplikuje się, gdy pracownica zatrudniona na podstawie takiej umowy sama zachodzi w ciąże. Czy przepisy prawa pracy chronią ją przed rozwiązaniem jej stosunku pracy? Jakie prawa przysługują jej w tej sytuacji, a jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy? Czy umowa na zastępstwo nadal jest wiążąca, czy może wymaga przekształcenia?

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?