Katarzyna Wójcik: Wolność czy ukryte nadgodziny?

Ustalenie zadań, których wykonanie w normalnym czasie pracy jest niemożliwe, jest równoznaczne ze zleceniem pracy w godzinach nadliczbowych, czyli tzw. nadgodzin. Dotyczy to też zadaniowego czasu pracy.

Publikacja: 15.05.2025 06:00

Wolność czy ukryte nadgodziny

Wolność czy ukryte nadgodziny

Foto: Adobe Stock

Praca zdalna powoduje, że coraz popularniejszy staje się zadaniowy czas pracy. Kojarzy się z elastycznością i wolnością – pracownik sam decyduje, kiedy wykona swoje obowiązki. W ciągu dnia może bez problemu załatwić sprawy urzędowe, spotkać się na kawę na mieście, a wieczorem – wywiązać ze zobowiązań wobec pracodawcy. O tym, że rzeczywistość często jest zupełnie inna, można się przekonać, czytając wyroki sądów. Wynika z nich, że dla części pracodawców zadaniowy czas pracy to przede wszystkim sposób na oszczędności. Dzięki niemu nie płacą za pracę po godzinach. Ich zdaniem, skoro pracownik pracuje dłużej, powinien poprawić swoją efektywność.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Przy ustalaniu podstawy wymiaru wpłat do PPK uwzględnia się także świadczenia niepieniężne
Kadry i Płace
Czy zadaniowy czas pracy wyklucza wynagrodzenie za nadgodziny
Kadry i Płace
Czterodniowy tydzień pracy? Mniej pracy, ta sama płaca
Kadry i Płace
Czas pracy na umowie zlecenia – elastyczność czy ryzyko
Kadry i Płace
Jak rozliczyć się ze świadczeń po zmarłym pracowniku