Aktualizacja: 18.03.2020 16:08 Publikacja: 18.03.2020 16:30
Foto: Adobe Stock
Zgodnie bowiem z treścią Praktycznego poradnika Komisji Europejskiej dotyczącego stosowania Rozporządzeń, przepisów o pracownikach pracujących w więcej niż jednym kraju jednocześnie nie stosuje się wyłącznie w przypadku, gdy pracownik wykonuje w danym kraju pracę o charakterze marginalnym, tj. mniej niż 5 proc. łącznego czasu pracy. Oznacza to, że spędzając np. 2-3 dni w miesiącu w podróżach służbowych do konkretnego kraju członkowskiego, dana osoba może podlegać wspomnianym przepisom Rozporządzenia. Tym samym drugi kraj, w którym taka osoba regularnie wykonuje pracę, może zażądać zapłaty lokalnych składek na ubezpieczenia społeczne z tego tytułu, jeśli nie będzie ona miała odpowiedniego zaświadczenia A1 uzyskanego na zasadach właściwych dla pracowników wykonujących pracę w więcej niż jednym kraju członkowskim (art. 13 Rozporządzenia 883/2004).
Od 15 sierpnia br. firmy zatrudniające osoby małoletnie w celu przygotowania do zawodu muszą posiadać politykę regulującą zasady i procedury zapewniające bezpieczną relację między małoletnimi a dorosłymi.
Państwowa Inspekcja Pracy ma uzyskać prawo przekształcania umów cywilnoprawnych w stosunek pracy. Już teraz organizacje powinny przeanalizować stosowany model B2B, aby ograniczyć związane z tym ryzyka. Na co powinny zwrócić uwagę? Kiedy model B2B się obroni?
Pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej muszą od lipca 2024 r. składać wnioski o wydanie zaświadczenia o pomocy de minimis z załącznikiem sporządzonym na nowym formularzu.
Czy pracownik podlega ochronie przedemerytalnej, gdy strony zawarły umowę na czas określony, który upływa przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego?
Czy rozwód kończy również więź powinowactwa między byłymi małżonkami a rodzicami współmałżonka? Czy w razie śmierci teściowej lub teścia przysługuje wolne na pogrzeb, tzw. urlop okolicznościowy?
Promocyjna oferta jest dostępna dla nowych klientów banku, którzy otworzą konto osobiste CitiKonto wraz z Kontem Oszczędnościowym.
Zbyt wąskie określenie miejsca pracy pracownika mobilnego może skutkować jego roszczeniami o wypłatę należności z tytułu podróży służbowych.
Specyfika przebywania na terytorium Niemiec przez ubezpieczoną (długie, regularne pobyty) wykluczają możliwość uznania, że były to podróże służbowe. Wywołuje to kontrowersje odnośnie do wypłacanych diet z tytułu podróży służbowych i ich oceny w aspekcie wliczania do wynagrodzenia za pracę lub wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia oraz ich zaliczania do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Nie ma podstaw, aby uznać, że składnik wynagrodzenia zleceniobiorcy nazwany dietą, w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie wykonywał podróży służbowych, w sposób oczywisty był wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
Obecnie pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi wysyłanemu do pracy za granicą informacje o warunkach zatrudnienia w tym kraju oraz okolicznościach z tym związanych.
Bilet na pociąg, nocleg w hotelu, dieta - świadczenia dla pracowników zdalnych, których pracodawca co pewien czas wzywa do biura, są zwolnione z podatku.
Pracownik oddelegowany do pracy w Unii Europejskiej, któremu pracodawca na własny koszt zapewnia zakwaterowanie, nie uzyskuje przychodu opodatkowanego PIT.
Pandemia diametralnie zmieniła sposób prowadzenia biznesu, zarówno ze strony pracowników jak i pracodawców. Na skalę masową wprowadzono pracę zdalną lub hybrydową, ale ograniczenia spowodowały także w dużej mierze rezygnację z podróży służbowych. Od niedawna tego typu wyjazdy wracają do łask.
Praca zdalna jest już naszą codziennością, jednak pewne jej aspekty nadal pozostają niejasne. W szczególności chodzi o zasady przemieszczania się, rozliczania czasu podróży i świadczeń należnych pracownikowi z tego tytułu.
Bilet jednorazowy wystawiony przez podmiot świadczący usługi przewozu osób kolejami wypełnia definicję faktury. Można odliczyć wykazany na nim podatek, ale tylko w części związanej z przejazdem osoby wysłanej w podróż służbowo.
Sytuacja wokół Sądu Najwyższego pokazuje, że do stabilizacji naszego wymiaru sprawiedliwości jest bardzo daleko. A konflikt eskaluje na nowe obszary.
Na życzenie klienta Porsche zbudowało wyjątkowe 911 Speedster. Oparty na modelu 993, którego nigdy nie było w z nadwoziem typu Speedster.
Pracownicy kopalni Bogdanka oraz elektrowni z Grupy Enea protestowali we wtorek przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie. Chcieli od ministerstwa uzyskać informacje o ich przyszłości w kontekście niejasnych informacji rządu w kwestii wydzielenia elektrowni węglowych z grup energetycznych. Kierownictwo MAP przyjęło od delegacji protestujących listę żądań.
Sześć na dziesięć firm w Europie planuje zmniejszyć biuro, a jedna czwarta – powiększyć – wynika z analiz firmy doradczej CBRE.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 9 na 10 września doszło do zmasowanego ataku ukraińskich dronów na obwód briański. Liczne drony były też strącane na podejściach do Moskwy.
Firmy o obrotach do 200 tys. zł skorzystają ze zwolnienia z VAT także w innych krajach UE.
Najbliższe dni pokażą, czy Kamala Harris zdołała pokonać Donalda Trumpa we wtorkowej debacie ABC w Filadelfii. Bez tego może kandydatka demokratów pożegnać się z marzeniem o Białym Domu.
Spółka nie rozliczy w kosztach uzyskania przychodów wydatków na psa wykorzystywanego w akcji reklamowej. Skarbówka zmieniła zdanie w tej sprawie.
US Open potwierdził, że zarówno u mężczyzn, jak i kobiet na tenisowym szczycie zaistniała dwuwładza. Tourem rządzą dziś Jannik Sinner, Carlos Alcaraz, Iga Świątek oraz Aryna Sabalenka.
Telewizja Polska pokaże w sezonie 2024/25 jeden środowy mecz każdej kolejki fazy ligowej Ligi Mistrzów. Wiadomo już, jakie będą trzy pierwsze spotkania, które zobaczą kibice.
Spodziewamy się jutro decyzji Niemiec o zaostrzeniu kontroli na granicach ze wszystkimi sąsiadami - powiedział premier Donald Tusk podczas Narady Kierowników Placówek Zagranicznych RP. Jego zdaniem „tego typu działania są z polskiego punktu widzenia nie do zaakceptowania”.
Reprezentacja Polski 13-14 września zagra w Zielonej Górze z Koreą Południową w meczu Grupy Światowej I Pucharu Davisa.
Jeśli wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczyłby 5 proc., to świadczenia miałyby podlegać dodatkowej podwyżce we wrześniu.
Premier, uchylając kontrasygnatę, pozbawił prawnej skuteczności akt, w którym wyznaczono przewodniczącego zgromadzenia sędziów - tłumaczy prof. Zbigniew Kmieciak, administratywista z Uniwersytetu Łódzkiego, sędzia NSA w stanie spoczynku.
Koalicja rządząca stosuje wersję formuły Radbrucha. Zmiany wprowadzone za czasów PiS w sądownictwie są nielegalne, dlatego premier wycofał kontrasygnatę – mówił w podcaście „Rzecz w tym” Tomasz Pietryga, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospoltej” odpowiedzialny za newsroom prawny.
Rząd nie przewiduje dopłat do wymiany tachografów cyfrowych w ciężarówkach transportu międzynarodowego. KE podwyższa kary za niekompletne zapisy tachografów.
Energetyka wiatrowa na morzu przyczyni się do obniżenia cen energii elektrycznej na rynku – wynika z najnowszej analizy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). Spółki energetyczne prywatne jak i państwowe apelują o podwyższenie ceny maksymalnej w ramach aukcji morskich farm wiatrowych w 2025 r.
Złoty we wtorek po południu tracił na wartości, najmocniej w relacji do franka. Kapitał znów szuka bezpiecznych przystani.
Biuro podróży Grecos zapewnił sobie nową sumę gwarancji - 80 milionów złotych. Nowa gwarancja jest równa gwarancji sprzed roku, ale mniejsza niż gwarancja obecna, ponieważ touroperator zwiększył pierwotną sumę w trakcie sezonu do 103 milionów złotych.
Choć do tej pory mówiono o ośmiu operatorach systemu kaucyjnego, eksperci Deloitte spodziewają się, że finalnie na rynku będzie aż dziewięć spółek. Koszt niezbędnych inwestycji sięgnie ich zdaniem nawet 14,2 mld zł w ciągu dekady.
Chcemy popularyzować polskie wzornictwo, chcemy promować polskich artystów, zarówno na świecie, jak i w kraju, w środowisku biznesu – mówi Małgorzata Wójcik, dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.
Wielkie sądowe zwycięstwo UE nad cyfrowymi gigantami. Unijny Trybunał podtrzymał decyzje Komisji Europejskiej o miliardowych karach nałożonych na Apple’a i Google’a.
Eksperci zajmujący się prognozowaniem trendów zatrudnieni przez producenta farb, firmę Dulux, wybrali kolor 2025 roku. „True Joy” to słoneczny odcień żółtego, który za moment zagości w parkach i lasach na półkuli północnej.
Przy niej Czarnobyl to zaledwie „rozgrzewka” - tak szef rosyjskiej państwowej korporacji mówi o ewentualnym uderzeniu w kurską siłownię jądrową. Pracują w niej dwa reaktory tego samego typu co reaktor, który eksplodował w Czarnobylu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas