Dyskryminacja bezpośrednia: ochrona także dla obrońcy ofiary dyskryminacji

To, że udział w obronie osoby dyskryminowanej nie został w żaden sposób sformalizowany, nie może być przeszkodą w uznaniu, że obrońcy przysługuje taka sama ochrona, jak ofierze dyskryminacji.

Publikacja: 26.05.2021 17:30

Dyskryminacja bezpośrednia: ochrona także dla obrońcy ofiary dyskryminacji

Foto: Adobe Stock

Naprawdę nie wiem, czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie dobiera spraw w ten sposób, by zapadający w nich wyrok miał sens edukacyjny i symboliczny, czy też może tak właśnie postępują co mądrzejsze sądy z państw członkowskich Unii Europejskiej. Tak bowiem wygląda sprawa z prejudycjalnego pytania „zwykłego" sądu pracy z Antwerpii (arbedsrechtbank Atwerpen, w języku holenderskim).

Wyrok zapadł prawie dwa lata temu, 20 czerwca 2019 r. Wszystko dzieje się zatem w okresie, gdy nie została jeszcze uchwalona unijna dyrektywa o sygnalistach (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii), choć wiadomo, że w wielu krajach taka ochrona sygnalistom przysługuje.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Granica między zdalnym a zagranicznym
Kadry i Płace
Co oznacza dla pracodawców i pracowników równość płac?
Kadry i Płace
Na co zwrócić uwagę, wykazując przychody pracującego emeryta lub rencisty?
Kadry i Płace
Praca w gospodarstwie rolnym wydłuża staż pracy
Kadry i Płace
Praca zdalna cudzoziemców w Polsce: nieprecyzyjne przepisy, realne zagrożenia