Aktualizacja: 23.05.2021 12:29 Publikacja: 23.05.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
- Pracownik wniósł do pracodawcy o usunięcie niektórych dokumentów z akt osobowych. Szef zignorował to żądanie. Etatowiec wniósł pozew, w którym zażądał usunięcia z jego akt osobowych notatek, które pracodawca sukcesywnie sporządzał na jego temat. Równocześnie wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, opierając ją na przepisach dotyczących ochrony danych osobowych, które jego zdaniem są naruszane przez pracodawcę. Czy tego typu roszczenia w ogóle mogą rozpoznawać sądy, a jeśli tak – czy jest ono słuszne? – pyta czytelnik.
Pracę zdalną z zagranicy trzeba rozpatrywać pod kątem przepisów prawa pracy, imigracyjnych, podatkowych, ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Nie dziwne, że są z nią problemy.
Pracodawcy będą musieli nie tylko wyrównać pensje pracowników na takich samych stanowiskach, ale także wykonujących pracę tej samej wartości. Czy kasjerka i magazynier powinni zarabiać tyle samo?
Do końca lutego służby kadrowo-płacowe muszą poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w 2024 r. przez osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe objęte ograniczeniami zarobkowymi. Błąd w przekazanym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczeniu może być kosztowny.
Wykazanie odpowiedniego stażu pracy ma istotne znaczenie dla realizacji różnych uprawnień pracowniczych, np. uzyskania nagrody jubileuszowej lub dodatku stażowego. Kiedy liczy się czas pracy w gospodarstwie?
Brakuje przepisów dotyczących wykonywania pracy zdalnej z terytorium Polski przez cudzoziemców na rzecz podmiotu zagranicznego.
Pracodawców, stosujących narzędzia Al, czekają ograniczenia wynikające z unijnego rozporządzenia o sztucznej inteligencji. Jakie ciążą na nich obowiązki i od kiedy będą z nich rozliczani?
Jeżeli pracownik przedstawi dowody na pracę w nadgodzinach i bez urlopu, to na pracodawcy może spoczywać ciężar udowodnienia, że wypłacił zatrudnionemu wynagrodzenie w prawidłowej wysokości.
Szef powinien sprawdzić uprawnienia pracownika w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dopuszczając do pracy osobę bez prawa jazdy, naraża się na konsekwencje. Jakie?
Równie istotne, jak gromadzenie i prowadzenie dokumentacji pracowniczej, jest przechowywanie materiałów dotyczących byłych zatrudnionych. I to w odpowiedni sposób oraz przez z góry określony czas. Inaczej pracodawcę mogą spotkać dotkliwe konsekwencje.
Na wniosek pracownika firma powinna mu wydać kopie dotyczących go dokumentów. W jakim terminie i formie trzeba to zrobić? Jak postąpić, gdy teczka zaginęła lub uległa zniszczeniu?
Choć e-teczki pracownicze można prowadzić już od pięciu lat, wielu pracodawców wciąż się na to nie zdecydowało. Jakie problemy widzą w prowadzeniu akt w formie elektronicznej i czy słusznie się ich obawiają?
Bardzo często rodzaj dokumentu wzbudza wątpliwości, czy należy go dołączyć do akt pracowniczych i do której ich części. Dotyczy to m.in. CV czy potwierdzenia posiadanych uprawnień.
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas