Brexit: od 2021 r. mobilność pracowników znacznie ograniczona

Wciąż trwają negocjacje dotyczące przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Brak porozumienia dotknie m.in. osób migrujących między Polską i Wielką Brytanią, w tym obywateli polskich i brytyjskich przebywających w drugim kraju.

Publikacja: 02.12.2020 16:45

Brexit

Brexit

Foto: AdobeStock

Zbliża się koniec 2020 r. i – tym samym – koniec okresu przejściowego w relacjach między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej formalnie nastąpiło 31 stycznia 2020 r., jednak w praktyce dotychczasowe zasady mają zastosowanie do 31 grudnia 2020 r.

Okres przejściowy po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię został wprowadzony na mocy Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (dalej: Umowa wystąpienia). Umowa miała na celu zapewnienie dodatkowego czasu niezbędnego na przeprowadzenie negocjacji dotyczących umów, jakie mają regulować przyszłe wzajemne stosunki ekonomiczne. Obecnie negocjacje wciąż trwają. Nie ma więc pewności, czy jakiekolwiek umowy zostaną zawarte i zaakceptowane przed krytycznym terminem 31 grudnia.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?