Brexit: delegowanie w 2020 roku na starych zasadach

Do 31 grudnia 2020 r. ZUS wydaje zaświadczenia A1 dla pracowników delegowanych do Wielkiej Brytanii także na okresy wykraczające poza okres przejściowy. Akceptuje też zaświadczenia wydane przez brytyjską instytucję ubezpieczeniową.

Publikacja: 02.12.2020 16:30

Brexit: delegowanie w 2020 roku na starych zasadach

Do końca okresu przejściowego, tj. do 31 grudnia 2020 r., w stosunkach między Wielką Brytanią a krajami UE nadal obowiązują zasady koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zapisane w Rozporządzeniu (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz w przepisach wykonawczych do niego. Po zakończeniu okresu przejściowego unijne regulacje przestaną być stosowane pomiędzy Wielką Brytanią a krajami UE. Niemniej, na mocy Umowy wystąpienia, która weszła w życie 1 lutego 2020 r., w przypadku stanów prawnych, które nie uległy zmianie lub przerwaniu po 31 grudnia 2020 r., regulacje te będą nadal obowiązywać. Będzie to miało miejsce, o ile w międzyczasie nie dojdzie do innych uzgodnień między Wielką Brytanią a UE w tym zakresie.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?