Delegowanie pracowników za granicę od 30 lipca 2020 r. na nowych zasadach

Od 30 lipca 2020 r. obowiązują zmiany przepisów dotyczących wysyłania pracowników za granicę. Delegowanie jest teraz droższe i wymaga od pracodawców zmierzenia się z nowymi obowiązkami.

Publikacja: 05.08.2020 17:00

Delegowanie pracowników za granicę od 30 lipca 2020 r. na nowych zasadach

Foto: Adobe Stock

Postępujący rozwój gospodarczy i coraz większa integracja krajów europejskich sprzyja nawiązywaniu relacji gospodarczych i lokowaniu biznesu poza granicami kraju, a co za tym idzie – intensywnej migracji ludności. Codzienna praktyka prawa pracy coraz częściej obfituje w umowy o pracę zawierane z pracownikami-cudzoziemcami czy też bieżące pytania związane z wykonywaniem przez pracowników obowiązków służbowych poza granicami kraju.

Różnorodne formy przemieszczania się pracowników z czasem zaczęły powodować coraz więcej pytań i wątpliwości w aspektach podatkowych, ubezpieczeniowych, a przede wszystkim prawnopracowniczych. Ustawodawca unijny stara się nadążyć za zmieniającymi się realiami i coraz powszechniejszym przemieszczaniem się pracowników, regulując delegowanie tak, aby niwelować problemy interpretacyjne czy też minimalizować pewne nierówności społeczne. Zastanówmy się, czy nowe przepisy realizują ten cel w sposób należyty i pełny.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?