Aktualizacja: 18.03.2020 16:07 Publikacja: 18.03.2020 16:30
Foto: AdobeStock
Od 18 czerwca 2016 r. w Polsce obowiązuje ustawa o delegowaniu pracowników, która implementuje do polskiego porządku prawnego zasady wynikające z Dyrektywy UE oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/67 z 15 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania Dyrektywy 96/71. Przedmiotowe Dyrektywy powinny zostać zaimplementowane do lokalnych przepisów w każdym państwie członkowskim UE/EOG/Szwajcarii.
Ustawa o delegowaniu pracowników nakłada na zagranicznych pracodawców obowiązek m.in.:
Jak długo strony może łączyć umowa na czas określony? Co się dzieje po przekroczeniu ustawowych ograniczeń, w jakich strony może wiązać umowa terminowa? Czy uprawnienia pracownika zależą od tego, na jaki czas został zatrudniony?
Ustawa określa roczne limity okresów, przez jakie wszystkie organy kontroli mogą prowadzić postępowanie u danego przedsiębiorcy. Obowiązują tu jednak wyjątki. Co może wówczas zrobić przedsiębiorca?
Zwolnienie większej liczby osób w krótkim czasie może wymagać stosowania szczególnego trybu. Kiedy to jest konieczne? Czy redukcja zatrudnienia może dotknąć każdego pracownika? Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Wynagrodzenie za nadgodziny dla osób zajmujących kierownicze stanowiska w firmie jest wyjątkiem. Przysługuje im tylko w szczególnych sytuacjach. Jakich?
Strony umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy mogą przewidzieć w niej możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Nie wystarczy jednak samo powtórzenie treści przepisów kodeksu pracy.
Największa przewaga samochodu elektrycznego nad spalinowym wynika z zerowej emisji CO2 podczas jazdy oraz zdecydowanie większej sprawności napędu.
Zbyt wąskie określenie miejsca pracy pracownika mobilnego może skutkować jego roszczeniami o wypłatę należności z tytułu podróży służbowych.
Specyfika przebywania na terytorium Niemiec przez ubezpieczoną (długie, regularne pobyty) wykluczają możliwość uznania, że były to podróże służbowe. Wywołuje to kontrowersje odnośnie do wypłacanych diet z tytułu podróży służbowych i ich oceny w aspekcie wliczania do wynagrodzenia za pracę lub wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia oraz ich zaliczania do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Nie ma podstaw, aby uznać, że składnik wynagrodzenia zleceniobiorcy nazwany dietą, w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie wykonywał podróży służbowych, w sposób oczywisty był wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
Obecnie pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi wysyłanemu do pracy za granicą informacje o warunkach zatrudnienia w tym kraju oraz okolicznościach z tym związanych.
Bilet na pociąg, nocleg w hotelu, dieta - świadczenia dla pracowników zdalnych, których pracodawca co pewien czas wzywa do biura, są zwolnione z podatku.
Pracownik oddelegowany do pracy w Unii Europejskiej, któremu pracodawca na własny koszt zapewnia zakwaterowanie, nie uzyskuje przychodu opodatkowanego PIT.
Pandemia diametralnie zmieniła sposób prowadzenia biznesu, zarówno ze strony pracowników jak i pracodawców. Na skalę masową wprowadzono pracę zdalną lub hybrydową, ale ograniczenia spowodowały także w dużej mierze rezygnację z podróży służbowych. Od niedawna tego typu wyjazdy wracają do łask.
Praca zdalna jest już naszą codziennością, jednak pewne jej aspekty nadal pozostają niejasne. W szczególności chodzi o zasady przemieszczania się, rozliczania czasu podróży i świadczeń należnych pracownikowi z tego tytułu.
Bilet jednorazowy wystawiony przez podmiot świadczący usługi przewozu osób kolejami wypełnia definicję faktury. Można odliczyć wykazany na nim podatek, ale tylko w części związanej z przejazdem osoby wysłanej w podróż służbowo.
Koncern DTEK najbogatszego Ukraińca inwestuje 140 milionów euro w magazyny energii, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy. Buduje też instalacje OZE.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy sześć rosyjskich obwodów było atakowanych przez ukraińskie drony.
Niemiecka policja aresztowała w czwartek 27-letniego Syryjczyka, który miał planować atak na niemieckich żołnierzy przy użyciu dwóch maczet - informują niemieckie media.
Polska dostała zielone światło od Komisji Europejskiej na pomoc publiczną w wysokości około siedmiu miliardów złotych na budowę fabryki Intela w naszym kraju - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że następny Szczyt Pokojowy odbędzie się w listopadzie i Federacja Rosyjska zostanie na niego zaproszona.
ING Bank Śląski poinformował w piątek po południu o sporej awarii swoich systemów. Klienci mają problem z dostępem do bankowości internetowej i mobilnej, ale też z płatnościami.
Zmiany w spółce Polska Amunicja, która chce produkować amunicję 155 mm dla Wojska Polskiego. Prywatni udziałowcy wykupili udziały od państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu.
Gołym okiem widać zmianę jakościową w kierowaniu prokuraturą. Ale widać też brak rozliczeń dyspozycyjnych prokuratorów - mówi Ewa Wrzosek, prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.
Wśród członków demokratycznej rosyjskiej opozycji rozpętała się prawdziwa burza. Opozycjonista Leonid Wołkow, pobity na Litwie w marcu przez dwóch Polaków stwierdził, że stał za tym jeden z rosyjskich emigrantów politycznych.
Prokuratura Krajowa opublikowała informację na temat postępowań prowadzonych wobec Jerzego Ziarkiewicza, byłego Prokuratora Regionalnego w Lublinie, który miał przechowywać w garażu akta spraw niewygodnych dla ludzi PiS.
Prawnicy, którzy publikują specjalistyczne teksty na stronie kancelarii, mogą skorzystać z preferencyjnych 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Holenderski rząd ogłosił w piątek, że zamierza wdrożyć środki, które mają ograniczyć napływ imigrantów do kraju w najbliższych miesiącach.
Choć gala MTV VMA rozpoczęła się od występu Eminema, a w trakcie ceremonii swoje legendarne utwory wykonał też Lenny Kravitz, ten wieczór należał do kobiet. Triumfowała nie tylko Taylor Swift. Jakie jeszcze wokalistki sięgnęły po wymarzonego „Moonmana”?
Wiele dotychczasowych badań potwierdziło negatywny wpływ mediów społecznościowych na psychikę dzieci i młodzieży. Dotyczy on zwłaszcza tak ważnych dla młodych ludzi aspektów jak pewność siebie i samoakceptacja. Rząd Australii postanowił zająć się tym tematem – i zapowiedział wprowadzenie zakazu korzystania z social mediów przez dzieci.
Takiego rozwoju sprawy chyba nikt się nie spodziewał. Gdy zapowiadano, że HiT zniknie ze szkół, spodziewano się nowej podstawy programowej opartej prawach i obowiązkach obywatelskich.
Za dwa dni we francuskich pociągach zaczną obowiązywać mandaty za nieprzestrzeganie nowych, wprowadzonych w lutym przepisów dotyczących przewozu bagażu.
"Z ogromnym smutkiem informujemy, iż odszedł od nas prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz" - poinformowała rodzina i Centrum Terapii Lew-Starowicz w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych.
Kiedy przyjechał do Londynu z wizytą minister Radosław Sikorski, byłem dyrektorem Museum of London. Wydałem kolację na 250 osób. Każda płaciła datek na muzeum - mówi Jack Lohman, specjalista w zarządzaniu instytucjami muzealnymi.
Najważniejsze europejskie rozgrywki w piłce klubowej zmieniają formułę i będą bliższe wymyślonej przez bogaczy Superlidze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, choć organizatorzy sami się do tego nie przyznają.
Klasa średnia już w samej swojej nazwie zawiera przeciętność. A jednak niemal każdemu z jej członków wydaje się, że jest wyjątkowy.
W dzieciństwie zamiast bajek czytałam w kółko „Mity greckie”, dlatego fascynuje mnie serial „Kaos”.
Małżeństwo Michała i Elżbiety Skotnickich, potomka starego szlacheckiego rodu z córką mieszczanina, opierało się ówczesnym konwenansom. Można się domyślać, że ich wieloletnia podróż do Włoch była wyrazem chęci symbolicznej legitymizacji związku. Przyniosła także doniosłe skutki artystyczne - mówi prof. Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas