Aktualizacja: 05.12.2024 21:15 Publikacja: 24.11.2024 12:35
Foto: Adobe Stock
Wiele osób uważa, że zgłoszenie znaku towarowego to prosta i bezproblemowa czynność. Tymczasem prawidłowe przeprowadzenie całego procesu wymaga podjęcia kilku nieoczywistych kroków na długo przed samym zgłoszeniem.
Często zdarza się, że dział marketingu w firmie tworzy nową nazwę produktu, opracowuje logo, planuje działania promocyjne związane z nową marką. Dopiero po zleceniu produkcji opakowań z nową nazwą lub – co gorsza – już po wprowadzeniu produktu na rynek, przedsiębiorca „dla bezpieczeństwa” decyduje się zgłosić znak do rejestracji.
Brak zarządu w spółce z o.o. to nie tylko wyzwanie organizacyjne, ale i poważne zagrożenie prawne. Jakie kroki mogą podjąć wspólnicy, by uniknąć paraliżu działalności firmy?
Europejskie rozporządzenie w sprawie wylesiania (EUDR) to istotny krok w walce z degradacją środowiska, ale także poważne wyzwanie dla firm eksportujących do UE.
Fundacja rodzinna nie gwarantuje ochrony majątku przed wierzycielami, którzy dzięki przepisom prawa mogą skutecznie dochodzić swoich roszczeń.
Ustalenia Komisji Europejskiej wskazują na praktykę biznesową państwowych przedsiębiorstw kolejowych, w rezultacie której prywatny przewoźnik przewozów pasażerskich ma ograniczony dostęp do rynku przewozów.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Atrakcyjny design daje producentom znaczącą przewagę konkurencyjną i zwiększa wartość produktu.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Znamy laureatów konkursu „Młody wynalazca. W poszukiwaniu polskiego Sama Altmana” organizowanego przez „Rzeczpospolitą” wraz z Urzędem Patentowym RP. Pierwszym zwycięzcą został Maciej Ślot.
Atrakcyjny design daje producentom znaczącą przewagę konkurencyjną i zwiększa wartość produktu.
Sąd UE orzekł w środę, że słynne zdanie wypowiedziane przez ukraińskiego strażnika granicznego z Wyspy Węży na Morzu Czarnym, nie może zostać zarejestrowane jako unijny znak handlowy, ponieważ ma zbyt silne konotacje polityczne.
Nasi specjaliści są bardziej zdeterminowani, ale za granicą jest większa szansa na nawiązanie kontaktów – uważa Andrzej W. Dudek, wiceprezes PlayWay SA oraz prezes i współzałożyciel Global Teleclinic & Assistance.
Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego ma chronić szeroko rozumiany design. Obecnie poza klasycznymi przedmiotami wzornictwa przemysłowego obejmuje bardziej nowoczesne formy przedstawieniowe, takie jak np. graficzne interfejsy, ikony czy animacje.
Czy użycie przez sprzedawcę części zamiennej znaku towarowego producenta samochodu może być dozwolone? O tym rozstrzygał w tym roku TSUE, ale jak pokazuje niedawny wyrok polskiego sądu wnioski z unijnego orzeczenia nie są oczywiste. W unijnym prawodawstwie szykują się też zmiany dotyczące wzorów przemysłowych związane z tzw. klauzulą napraw.
Zmiany w projekcie rozporządzenia UE w sprawie patentów niezbędnych do spełnienia normy 2017/1001 przewidują konkretny zestaw rozwiązań chroniących interesy małych i średnich przedsiębiorstw. Celowość wprowadzenia regulacji w takim kształcie pozostaje jednak wątpliwa.
Prawna ochrona znaku towarowego może zostać zakończona na skutek decyzji Urzędu Patentowego wydanej w postępowaniu o unieważnieniu lub po wygaśnięciu prawa ochronnego na znak towarowy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas