Zrozumiała umowa fundamentem bezpiecznego biznesu

Jasno sformułowane obowiązki, właściwa reprezentacja stron i skuteczne zabezpieczenia finansowe – to elementy, które mogą zniechęcić kontrahenta do naruszania warunków umowy.

Publikacja: 18.12.2024 14:20

Zrozumiała umowa fundamentem bezpiecznego biznesu

Foto: Adobe Stock

Umowa ustna zazwyczaj nie zapewnia bezpieczeństwa obrotu prawnego. Warto sporządzać dokumenty pisemne przede wszystkim w celach dowodowych. Pisemna umowa pozwala jasno określić jej przedmiot, prawa i obowiązki stron oraz wszelkie zabezpieczenia. Dzięki temu nie pozostawia wątpliwości co do zakresu świadczeń i sposobu ich realizacji.

„Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny”. W relacjach gospodarczych należy zapobiegać sporom, zamiast je wywoływać. Dlatego warto starannie wybrać kontrahenta i zawrzeć z nim umowę zrozumiałą dla obu stron. Choć w chwili jej podpisywania rzadko myślimy o ewentualnym procesie sądowym, właściwe zrozumienie oświadczeń w momencie zawierania kontraktu pozwala ograniczyć ryzyko konfliktu. Przygotowanie umowy z pomocą prawnika lub doradców obu stron zdecydowanie zwiększa szansę na uniknięcie nieporozumień w przyszłości.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Nawigator prawny Poradnik
Ochrona wierzyciela w postępowaniu upadłościowym dłużnika
Nawigator prawny Poradnik
Bezpieczna umowa najmu? Tak, ale tylko z notariuszem
Nawigator prawny Poradnik
Podział zysku w spółce kapitałowej a koszty prac rozwojowych
Nawigator prawny Poradnik
Meandry Fundacji Rodzinnej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nawigator prawny Poradnik
Polskie przepisy o odpowiedzialności członków zarządu niezgodne z prawem UE