Nowela Kodeksu pracy obciąża małych pracodawców
Pracodawca będzie musiał uzasadniać wypowiedzenie umowy na czas określony - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, która wdraża do polskiego prawa unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych warunków pracy oraz work-life balance.
Zdaniem ekspertów, nie będzie to proste dla małych przedsiębiorców. Postulują, by obowiązek ten zależał od wielkości pracodawcy. Podobnie jak nowe uprawnienie pracownika - możliwość wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem np. o zmianę rodzaju umowy czy zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Firma będzie musiała mu na niego odpowiedzieć (w formie papierowej lub elektronicznej) w ciągu miesiąca.
Jak tłumaczą prawnicy, mali pracodawcy nie dysponują taką obsługą kadrowo-płacową jak większe przedsiębiorstwa i wszelkie dodatkowe formalności stają się dla nich sporym obciążeniem.
Czytaj więcej:
Nie wszystko da się potrącić z pensji. Wyrok SN
Z wynagrodzenia pracownika nie można potrącić kosztów zakwaterowania ani logistyki – uznał Sąd Najwyższy.
Chodziło o pracowników delegowanych do pracy na budowie w Szwajcarii. Pracodawca organizował i finansował zatrudnionym zakwaterowanie oraz dojazdy na budowę, ale potem, bez uzgodnienia z pracownikami, potrącił sobie koszty zakwaterowania i logistyki z ich pensji.
Sąd Najwyższy przypomniał, że z wynagrodzenia pracownika można potrącać tylko to, co zostało wymienione w art. 87 kodeksu pracy. Na inne potrącenia pracownik musi wyrazić zgodę na piśmie.
Masaże kręgosłupa zwiększą przychód firmy
Spółka działająca w branży IT, której informatycy spędzają wiele godzin przed komputerami, postanowiła zafundować im zajęcia relaksacyjne, w tym masaże kręgosłupa. Zapytała fiskusa, czy wydatki na masażystę, materiały do zabiegów (np. wałki czy taśmy kinezyjne) oraz wynajęcie gabinetu może zaliczyć do podatkowych kosztów.
Fiskus uznał, że masaż ma pozytywny wpływ na informatyków. Zmniejsza bowiem ryzyko spadku wydajności i kreatywności. Może się to przyczynić do zwiększenia przychodów spółki. Wydatki na masaże są więc podatkowym kosztem.
Czytaj więcej:
Krajowy System e-Faktur tylko na barkach podatnika
Od lipca 2024 r. obowiązkowy stanie się Krajowy System e-Faktur. Jego wprowadzenie może kosztować nawet setki tysięcy złotych w większych firmach. Przepisy o KSeF nie przewidują jednak żadnej ulgi w VAT ani w podatkach dochodowych na wydatki związane z wdrożeniem KSeF.
- Byłoby logiczne, gdyby ją przewidziano, podobnie jak ulgę w VAT, na zakup kas rejestrujących - uważają doradcy podatkowi. Bez tego podatnikom pozostanie rozliczać koszty oprogramowania i szkoleń jako zwykłych kosztów w PIT czy CIT.
Małe firmy mogą uniknąć kosztów wdrożenia KSeF, używając darmowej Aplikacji Podatnika od Ministerstwa Finansów. Spełni ona oczekiwania firm robiących do kilkunastu transakcji miesięcznie.
Czytaj więcej:
CIT dał budżetowi więcej niż PIT
W 2022 rok do budżetu wpłynęła rekordowa kwota z podatku dochodowego od osób prawnych CIT - 70 mld złotych. To o 34 proc. lepszy wynik niż w 2021 r. Po raz pierwszy wpływy z CIT przewyższyły wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych PIT.
Eksperci zastanawiają się, czy jest to efekt działań rządu tj. likwidacji rajów podatków, czy też raczej inflacji. Wskazują bowiem, że największe uszczelnienie systemu miało miejsce w latach 2016-2018, a efekt dostrzegliśmy dopiero w 2022 roku.
Czytaj więcej:
Restauracje w kłopotach, bo musimy oszczędzać
Pandemiczne lockdowny bardzo mocno wstrząsnęły branżą gastronomiczną, ale koniec ograniczeń nie oznacza końca problemów właścicieli restauracji. Jak wynika z Krajowego Rejestru Długów, w ciągu roku ich zadłużenie wzrosło o 14 proc. Na koniec lutego 2023 r. przedsiębiorcy z branży gastronomicznej mieli 311,6 mln złotych długów, przy czym aż 205 mln zł to długi samych restauracji. Średnie zadłużenie to 22 tysiące złotych, rekordzista ma ponad 4,2 mln zł długu.
Jednej z przyczyn wyraźnych kłopotów finansowych branży gastronomicznej eksperci upatrują w zmniejszonym popycie na tego rodzaju usługi. Polacy odwrócili się od "jedzenia na mieście" ze względu na wysoką inflację i konieczność ograniczenia wydatków.
Czytaj więcej: