Jak przypominają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) stolarka okien i drzwi jest polską specjalnością eksportową. Polska jest ich największym europejskim producentem. A od 2015 r. również numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów Unii Europejskiej. W ekspansji branży stolarki okiennej i drzwiowej nie przeszkodziła pandemia. Jak wskazują analitycy PIE widać to szczególnie po wynikach eksportu tej branży. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyniosła 2,38 mld euro i była o prawie 4,5 proc. wyższa niż w roku 2019. Co więcej, udział tych wyrobów w całym polskim eksporcie przekroczył 1 proc.
Okna i drzwi z tworzyw sztucznych
Jak wskazują eksperci PIE największe znaczenie w eksporcie stolarki okiennej i drzwiowej mają wyroby z tworzyw sztucznych. Nasz kraj jest największym eksporterem na świecie w tej kategorii. W 2019 r. niemal co trzecie eksportowane okno czy drzwi PCV pochodziły z Polski. Udział drugich na liście Niemiec wyniósł – 10,1 proc., a trzecich Chin – 7,4 proc.
CZYTAJ TEŻ: Wywóz towarów z Polski do Wielkiej Brytanii po brexicie
Pomimo globalnej pandemii koronawirusa pozycja Polski jako światowego lidera eksportu tego typu wyrobów pozostała niezagrożona. Wartość eksportu okien i drzwi z PCV w 2020 r. była ponad dwa razy większa niż dekadę temu i osiemnaście razy większa niż w roku wejścia Polski do UE (1 maja 2004 r.)
Okna i drzwi – gdzie je eksportujemy?
Wyroby stolarki okienno-drzwiowej trafiają do 75 krajów. Firmy, które eksportują to m.in.: Oknoplast, Drutex, Fakro. Największymi odbiorcami są oczywiście państwa UE, do których trafia prawie 90 proc. dostaw. Przede wszystkim chodzi o duże kraje unijne: Niemcy (38 proc. całego eksportu okien i drzwi z PCV), Francję (11,3 proc.) i Włochy (10,8 proc.), choć do ważnych odbiorców należały też: Belgia (6,9 proc.), Czechy (5,1 proc.) i Holandia (4,6 proc.).
CZYTAJ TEŻ: Polska trzecim największym partnerem handlowym Ukrainy
Poza Europą największym odbiorcą polskich okien z PCV są Stany Zjednoczone (1,2 proc.).
Perspektywy też pozytywne
Jak przewidują analitycy PIE w najbliższych latach można oczekiwać rosnącego znaczenia eksportu okien i drzwi, zwiększającego się zainteresowania oknami z PCV i aluminium oraz zmniejszającego się popytu na okna drewniane (głównie z powodu cen surowca), a także wyhamowania krajowego rynku deweloperskiego po latach hossy.
CZYTAJ TEŻ: Kryzys nie oddzieli nas od Niemiec
Prowadzone w wielu państwach unijnych programy termomodernizacji, m.in. w związku z realizacją Europejskiego Zielonego Ładu, będą wspierać koniunkturę na wyroby budowlane, w tym także na nowoczesne dźwiękoszczelne i energooszczędne okna i drzwi.