ZFŚS: Po przejęciu zakładu fundusz socjalny jest wspólny

Gdy pracodawca, który nie ma zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, przejmie inny zakład z takim funduszem, powinien przyznać prawo do świadczeń z niego finansowanych wszystkim zatrudnionym. Jeśli ograniczy krąg uprawnionych do przejętych pracowników, świadczenia będą wydatkowane niezgodnie z ustawą i przez to nie będą zwolnione ze składek ubezpieczeniowych.

Aktualizacja: 12.03.2015 06:52 Publikacja: 12.03.2015 03:00

ZFŚS: Po przejęciu zakładu fundusz socjalny jest wspólny

Foto: materiały prasowe

Takie stanowisko zajął ZUS Oddział w Lublinie w decyzji nr 1104/2014 z 7 października 2014 r. (WPI/200000 /43/1104/2014).

Przedsiębiorca zwrócił się do ZUS z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji. Wskazał, że w związku z przejściem części zakładu pracy na podstawie art. 231 kodeksu pracy przejmie zatrudnionych tam pracowników. Przy czym u wnioskodawcy, w przeciwieństwie do przejmowanego pracodawcy, nie ma zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Wnioskodawca i pracodawca przekazujący zgodnie postanowili, że przejęcie obejmie też środki zfśs i treść regulaminu tego funduszu, obowiązującego w przejmowanej firmie. Środki będą gromadzone na odrębnym rachunku bankowym i wydatkowane na zasadach określonych we wskazanym regulaminie zfśs z uwzględnieniem art. 8 ust. 2 ustawy o zfśs, stosownie do jej art. 7 ust. 3a. Przy czym będą z nich finansowane świadczenia wyłącznie na rzecz przejętych pracowników z przeznaczeniem na cele socjalne, przy zastosowaniu kryterium socjalnego aż do wyczerpania tych środków.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
Mniej godzin pracy za takie samo wynagrodzenie. Co na to pracodawcy?
Płace
Więcej pieniędzy dla firm zatrudniających niepełnosprawnych jednak od lipca 2024
Płace
Nadchodzi rewolucja w ogłoszeniach o pracę. Koniec z tajemnicą wynagrodzeń
Płace
Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co się zmieni
Płace
Od dodatku motywacyjnego też trzeba naliczyć wpłaty do PPK
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku