- Czy rekompensaty przysługujące na podstawie regulaminu dobrowolnych odejść z firmy podlegają opłatom na ZUS? – pyta czytelnik.
Nie.
Wszelkie wypłaty przysługujące pracownikom z tytułu zakończenia etatowej współpracy korzystają ze zwolnienia z opłat na ZUS. Taką zasadę wywodzi się z § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 1998 r., nr 161, poz. 1106 ze zm.). Stanowi on, że podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody uzyskane przez pracownika – jako odprawy, odszkodowania czy rekompensaty – jeśli są wypłacane z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym przy rozwiązaniu umowy:
- z przyczyn leżących po stronie pracodawcy,
- wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, a także skrócenia okresu jej wypowiedzenia bez uzasadnienia lub niezgodnie z prawem,
- niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.
Zatem ze składek są zwolnione wszystkie wypłaty, które mają charakter odprawy pieniężnej i należą się z racji zakończenia etatowej współpracy.
W katalogu tym mieszczą się nie tylko tzw. odprawy z tytułu zwolnień grupowych, ale wszelkie przychody wypłacane pracownikom w związku z zakończeniem ich zatrudnienia. Chodzi np. o dodatkowe odprawy przysługujące etatowcowi na skutek porozumienia zawartego między stronami o dobrowolnym odejściu z firmy. Istotne jest, aby wypłata pozostawała w bezpośrednim i nierozerwalnym związku z faktem wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy. Tak konsekwentnie wskazuje ZUS interpretacjach składkowych. W ostatniej decyzji z 9 stycznia 2015 r. (DI/1000000/43/1405/ 2014) ZUS przyznał nawet, że nie należy pobierać składek od dodatkowych odpraw, które mieli otrzymać w związku z restrukturyzacją firmy, zatrudnieni na czasowych kontraktach pracownicy, w zamian za przepracowanie do końca umowy dni (bez zwolnień lekarskich i innych nieobecności).