Praca na akord
Jestem sprzątaczką. Moje wynagrodzenie jest zależne od powierzchni biurowej, którą sprzątam. Liczy się więc wynik mojej pracy, a nie czas, w jakim ją wykonam. Czy mnie też obowiązuje płaca minimalna?
Tak. Płaca minimalna obowiązuje za każdą godzinę pracy nawet wówczas, gdy wysokość wynagrodzenia ustalana jest na podstawie rezultatu czy wydajności. Takie porozumienia o wynagrodzeniu akordowym są dopuszczalne tylko wówczas, gdy wynagrodzenie w przeliczeniu na godzinę pracy nie wynosi mniej niż ustawowa płaca minimalna.
Oznacza to, że pracownik sprzątający za każdą godzinę musi obecnie otrzymywać co najmniej 8,21 lub 9,55 euro, w zależności od landu. Dzieje się tak, bo to płaca branżowa. A branżowe płace minimalne na razie mają pierwszeństwo przed ustawową płacą minimalną – czyli nawet wówczas, gdy wynoszą mniej niż 8,50 euro. Najpóźniej od 1 stycznia 2017 r. muszą osiągnąć 8,50 euro za godzinę.
W wielu przedsiębiorstwach obowiązują poza tym układy zbiorowe przewidujące wyższe wynagrodzenie. W tym wypadku zatrudnieni pracownicy mogą żądać wyższej płacy z układu zbiorowego.
Zarobki praktykanta
Chciałabym pracować w Niemczech, ale otrzymuję tylko oferty praktyk. Obawiam się, że pracując jako praktykant, będę zarabiał mniej. Czy w takiej sytuacji mogę żądać ustawowej płacy minimalnej?
Ustawowa płaca minimalna obowiązuje też dla praktykantów. Z tego obowiązku zwolnione są jednak obowiązkowe praktyki w ramach nauki lub studiów w celu orientacji lub praktyki towarzyszące nauce zawodu albo studiom, trwające maksymalnie trzy miesiące.
Z kolei praktyki po ukończonej już edukacji od początku muszą być wynagradzane kwotą co najmniej 8,50 euro. To samo dotyczy praktyk trwających ponad trzy miesiące.
W wypadku osób mających poniżej 18 lat płaca minimalna nie obowiązuje.
Kogo pozwać o wypłatę różnicy
Moja pensja jest niższa niż minimalna. Od kogo mogę zażądać wypłacenia wynagrodzenia?
Pracownik może żądać wypłacenia ustawowej płacy minimalnej za swą pracę nie tylko od pracodawcy, ale także od zleceniodawcy swego pracodawcy, a nawet od jego zleceniodawcy. Może więc zaskarżyć o wypłatę płacy minimalnej każde przedsiębiorstwo w łańcuchu zleceń.
Dotyczy to zarówno ustawowej powszechnej płacy minimalnej, jak i płac minimalnych w poszczególnych branżach.
Brak umowy bez znaczenia
Czy mogę żądać ustawowej płacy minimalnej, jeżeli nie mam umowy o pracę, lecz umowę o dzieło lub zlecenie?
Tak. Decydująca nie jest nazwa umowy, lecz fakt, czy wykonywana jest praca najemna. Jeżeli zleceniobiorca za pomocą własnych narzędzi wykonuje pracę dla kilku osób lub firm i sam ją organizuje, musi negocjować wynagrodzenie. Pracuje wówczas na własny rachunek.
Płaca minimalna wyjątkowo znajduje zastosowanie do prowadzących działalność gospodarczą, gdy to pracodawca organizuje pracę i decyduje o jej przebiegu. W tym wypadku można dochodzić wynagrodzenia jako pracownik przed sądem pracy. Jeżeli nie obowiązuje żadna branżowa płaca minimalna, można żądać co najmniej ustawowej płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro za godzinę.
Przepisy nowej ustawy o płacy minimalnej obejmują wszystkich pracowników w czasie ich zatrudnienia w Niemczech, niezależnie od tego, czy pracodawca ma siedzibę na terytorium Niemiec, czy w innym kraju, np. w Polsce. Regulacje te dotyczą również pracowników delegowanych.